Navigácia


Informácie

31. máj 2016, meniny má Petronela/Petrana


Vyhľadávanie

Hľadať

Zostante v obraze

Dostávajte aktuálne info o dianí a podujatiach v Banskej Štiavnici.

Odošli

Informačné centrum

Námestie sv. Trojice 6
969 24 Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 694 96 53
E-mail: ic@banskastiavnica.sk


Mesto Banská Štiavnica

Radničné námestie 1
969 24 Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 694 96 40 (Klientske centrum)
E-mail: msu@banskastiavnica.sk
Fax: +421 45 692 12 07

Viac kontaktov


Reklama

  • Hotel Grand Matej
  • www.banskastiavnica.travel
  • Penziń Kachelman
  • UNICEF Slovensko
  • ViTo

Štiavnický živý šach

Podujatie Živý šach začalo písať svoju históriu v roku 2005 pod názvom Animatus Lusus. V tomto roku sa po prvýkrát postavili na obriu šachovnicu 32 dobrovoľníci a profesionálni šermiari, aby pred preplneným námestím zviedli súboj, počas ktorého sa stali doslova figúrkami v rukách profesionálnych šachistov. Živý šach nie je novinkou. Touto hrou si krátili voľné chvíle panovníci už v 8. storočí. Moderná podoba živého šachu síce neobsahuje súboje na život a na smrť ako v minulosti, na druhej strane však ponúka neopakovateľný pocit a zážitok pre každého diváka, vrátane detí.

 

 

Špecifickým prvkom banskoštiavnického podujatia Živý šach je fakt, že ho hrajú dvaja poprední veľmajstri naslepo, so zaviazanými očami. Víťazom ročníkov 2005 - 2008 sa stal Sergej Movsesian, najlepší slovenský šachista. V jednotlivých rokoch postupne porazil veľmajstrov Štohla, Navaru, Hráčka a Markoša. V roku 2008 získalo podujatie nový šat vo forme nových súbojov a faktu, že sa hralo počas večera, čo mu dodalo špecifickú atmosféru.

 

 

Okrem partie živého šachu sa v deň podujatia konajú trhy s bohatým stredovekým kultúrnym programom a zároveň aj niekoľkodňový šachový turnaj (v rokoch 2006 a 2007 Majstrovstvá Slovenska v šachu, v roku 2009 jednodňové Majstrovstvá SR v bleskovom šachu). V roku 2009 muselo byť podujatie (konajúce sa v rovnakom termíne, ako búrkou zasiahnutý festival Pohoda) pre zlé počasie prvýkrát v histórii predčasne ukončené. Namiesto partie Movsesian vs Láznička sa tak v náhradnom termíne v rámci podujatia Nezabudnuté remeslá predstavili Peter Vavrák a Regina Pokorná a podujatie malo svoju prvú symbolickú kráľovnú.

 

 

V roku 2010 sa do mesta opäť vracajú Majstrovstvá Slovenska v šachu a s nimi aj rozšírenie podujatia Štiavnický živý šach na dva dni. Spolu s ponukou kvalitnej kultúry a dobrého šachu prichádza tentoraz pod hlavičkou Štiavnický šachový festival aj ponuka ďalších zaujímavých doplnkových programov pre všetkých, ktorí počas podujatia zavítajú do Banskej Štiavnice. Vrcholom podujatia bol súboj tradičného šampióna S. Movsesiana a najlepšieho amerického šachistu H. Nakamuru. Víťazom sa stal nakoniec reprezentant USA. Zaujímavosťou môže byť fakt, že rok po tomto podujatí sa H. Nakamura  objavil v prvej svetovej desiatke na vynikajúcom šiestom mieste svetového rebríčka.

 

 

V roku 2011 bol program podujatia opäť rozšírený o medzinárodné Majstrovstvá SR v šachu, ale aj nové atrakcie. Väčší dôraz v programe získavajú divadelné predstavenia pre deti, návštevníkov čakal pokus o vytvorenie slovenského rekordu v historickom tanci branle de pingay. A nad šachovnicou sedeli dve legendy svetového šachu - Lajos Portisch a Lubomír Kaválek.

 

 

Rok 2012 je ročníkom s tematickym zameraním. Hlavnou témou je stredovek, čomu je prispôsobený aj program na Námestí sv. Trojice. Do Banskej Štiavnice sa vracia Sergej Movsesian, ktorý ale v partii so živými figúrkami prehráva s maďarským šachistom Zlotánom Almásim. Okrem toho sa podarilo prekonať slovenský rekord v historickom tanci vytvorenom na akcii v roku 2011. Podujatie muselo byť skrátené kvôli nepriazni počasia, partia živého šachu sa konala v popoludňajších hodinách.

 

 

 

 

 

Viac informácií o podujatí nájdete aj na stránke www.livechess.sk. 


Program podujatia

Štiavnický živý šach

11. júl 2015

 

Podujatie finančne podporil:

 

 

 

Štiavnický šach aj s Barborou Rosslovou


V sobotu 11. júla 2015 sa uskutoční už jedenásty ročník podujatia Štiavnický živý šach. Okrem tradičného súboja veľmajstrov so živými figúrkami čaká na návštevníkov aj krátke predstavenie troch dám, ktoré sa zapísali do dejín Európy. A hostiť ich bude kto iný, ako žena, ktorej meno sa v spojení s našim mestom objavuje najčastejšie – Barbora Rosslová.

 

Krátka scénka s titulom Ako Barbora Rosslová návštevu hostila je dielom štiavnického spisovateľa Juraja Červenáka. V úlohách dám sa predstavia známe seriálové a divadelné herečky Karin Haydu, Jana Lieskovská, Dominika Kavaschová a Júlia Horváthová.

 

Podujatie je už tradične spojené s bohatým celodenným programom. V tomto roku v ňom okrem iných vystúpia šermiari Wagus, zrejme najlepšia ohňová šou na Slovensku Aratron Aspis, historická hudba Gnomus z Českej republike, Miro Kasprzyk, Erik Forgáč a iní. Podujatie otvorí tradičný sprievod o 12:00 hod., chýbať nebude ani jarmok.

 

Vrcholom bude nočná partia živého šachu, ktorá začne o 21:00 hod. Súpermi budú Sergej Movsesian a Peter Michalík, ostatný majster SR. Veríme, že aj v tomto roku sa k skvelému výkonu vypnú mladí šermiari z Banskej Štiavnice i Prievidze, ktorí tvoria osadenstvo 32 členného zboru Štiavnického živého šachu.

Program podujatia (zmeny a posuny vyhradené!)


PROGRAM:

10:00     Otvorenie jarmoku

12:00     Historický sprievod a otvorenie podujatia

12:30     Erik Forgáč & deti

13:00     Wagus: Prehliadka hradnej posádky

14:00     Gnomus

15:00     Erik Forgáč & deti

15:30     Ako Barbora Rosslová návštevu hostila

16:30     Erik Forgáč: zábava

17:00     Simultánka

18:30     Gnomus

19:00     Wagus: Prehliadka hradnej posádky

19:30     Wagus: Streľby z historických zbraní

20:00     Dáma s Mirom a Erikom

21:00    Štiavnický živý šach: Sergej Movsesian vs Peter Michalík

21:30     Aratron Aspis

22:00     Sokoliari sv. Bavona

22:30     Aratron Aspis


Účinkujú:

SHŠ Bojník, SHŠ Wagus, Gnomus, Miro Kasprzyk, Erik Forgáč, Aratron Aspis, Júlia Horváthová, Karin Haydu, Jana Lieskovská, Dominika Kavaschová, sokoliari sv. Bavona a iní.


Dopravné obmedzenia:

9. - 10.7.2015  – obmedzenie rýchlosti prejazdu cez Námestie sv. Trojice z dôvodu výstavby tribúny
10.7.2015  od 17:00 hod. - zákaz parkovania na Námestí sv. Trojice (do 13.7. do 6:00)
11.7.2015  - Námestie sv. Trojice uzavreté pre autá počas celého dňa
13.7.2015  - demontáž tribúny, návrat do pôvodného stavu do 18:00 hod.


Organizátori:
Mesto Banská Štiavnica, Slovenský šachový zväz, Šachový klub B. Štiavnica

Partneri:
Banskobystrický samosprávny kraj, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ESET, CoraGeo, KCERO, NADRESS, Spektrum Art, Región Štiavnica, DUO Aratron Aspis

Mediálni partneri:
Rádio Expres, MY, TASR, Slovenská autobusová doprava Zvolena, a.s., Levice online.sk, podujatie.sk, odporucame.sk, SK.StaySleep.eu, Skryte Poklady Slovenska, Folklorfest.sk, Podujatia.sk, Odporúčame.sk, Kam do mesta.sk, AjDnes.sk, Uprostred.sk, CoKdeJe.sk


Živý šach Živý šach Živý šach Živý šach Živý šach Živý šach Živý šach Živý šach Živý šach 


Nachádzate sa v zobrazení "Blind friendly", čiže vidíte stránku bez grafických prvkov a formátovania.


© 2008 Mesto Banská Štiavnica, Radničné námestie 1, 969 24 Banská Štiavnica Foto: L.Lužina, M.Garai


Reklama

Aktuálne výstavy
Kino Akademik