Navigácia


Informácie

24. november 2017, meniny má Emília


Vyhľadávanie

Hľadať

Zostante v obraze

Dostávajte aktuálne info o dianí a podujatiach v Banskej Štiavnici.

Odošli

Informačné centrum

Námestie sv. Trojice 6
969 24 Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 694 96 53
E-mail: ic@banskastiavnica.sk

Všetky kontakty


Mesto Banská Štiavnica

Radničné námestie 1
969 24 Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 694 96 40 (Klientske centrum)
E-mail: msu@banskastiavnica.sk
Fax: +421 45 692 12 07

Viac kontaktov


Reklama

  • Ocenenia
  • Penzión Kachelman
  • HUAJA
  • 2 € pre Kalváriu
  • JOMA taxi

Štiavnický živý šach

Podujatie Živý šach začalo písať svoju históriu v roku 2005 pod názvom Animatus Lusus. V tomto roku sa po prvýkrát postavili na obriu šachovnicu 32 dobrovoľníci a profesionálni šermiari, aby pred preplneným námestím zviedli súboj, počas ktorého sa stali doslova figúrkami v rukách profesionálnych šachistov. Živý šach nie je novinkou. Touto hrou si krátili voľné chvíle panovníci už v 8. storočí. Moderná podoba živého šachu síce neobsahuje súboje na život a na smrť ako v minulosti, na druhej strane však ponúka neopakovateľný pocit a zážitok pre každého diváka, vrátane detí.

 

Špecifickým prvkom banskoštiavnického podujatia Živý šach je fakt, že ho hrajú dvaja poprední veľmajstri naslepo, so zaviazanými očami. Víťazom ročníkov 2005 - 2008 sa stal Sergej Movsesian, najlepší slovenský šachista. V jednotlivých rokoch postupne porazil veľmajstrov Štohla, Navaru, Hráčka a Markoša. V roku 2008 získalo podujatie nový šat vo forme nových súbojov a faktu, že sa hralo počas večera, čo mu dodalo špecifickú atmosféru.

 

Okrem partie živého šachu sa v deň podujatia konajú trhy s bohatým stredovekým kultúrnym programom a zároveň aj niekoľkodňový šachový turnaj (v rokoch 2006 a 2007 Majstrovstvá Slovenska v šachu, v roku 2009 jednodňové Majstrovstvá SR v bleskovom šachu). V roku 2009 muselo byť podujatie (konajúce sa v rovnakom termíne, ako búrkou zasiahnutý festival Pohoda) pre zlé počasie prvýkrát v histórii predčasne ukončené. Namiesto partie Movsesian vs Láznička sa tak v náhradnom termíne v rámci podujatia Nezabudnuté remeslá predstavili Peter Vavrák a Regina Pokorná a podujatie malo svoju prvú symbolickú kráľovnú.

 

V roku 2010 sa do mesta opäť vracajú Majstrovstvá Slovenska v šachu a s nimi aj rozšírenie podujatia Štiavnický živý šach na dva dni. Spolu s ponukou kvalitnej kultúry a dobrého šachu prichádza tentoraz pod hlavičkou Štiavnický šachový festival aj ponuka ďalších zaujímavých doplnkových programov pre všetkých, ktorí počas podujatia zavítajú do Banskej Štiavnice. Vrcholom podujatia bol súboj tradičného šampióna S. Movsesiana a najlepšieho amerického šachistu H. Nakamuru. Víťazom sa stal nakoniec reprezentant USA. Zaujímavosťou môže byť fakt, že rok po tomto podujatí sa H. Nakamura  objavil v prvej svetovej desiatke na vynikajúcom šiestom mieste svetového rebríčka.

 

V roku 2011 bol program podujatia opäť rozšírený o medzinárodné Majstrovstvá SR v šachu, ale aj nové atrakcie. Väčší dôraz v programe získavajú divadelné predstavenia pre deti, návštevníkov čakal pokus o vytvorenie slovenského rekordu v historickom tanci branle de pingay. A nad šachovnicou sedeli dve legendy svetového šachu - Lajos Portisch a Lubomír Kaválek.

 

Rok 2012 je ročníkom s tematickym zameraním. Hlavnou témou je stredovek, čomu je prispôsobený aj program na Námestí sv. Trojice. Do Banskej Štiavnice sa vracia Sergej Movsesian, ktorý ale v partii so živými figúrkami prehráva s maďarským šachistom Zlotánom Almásim. Okrem toho sa podarilo prekonať slovenský rekord v historickom tanci vytvorenom na akcii v roku 2011. Podujatie muselo byť skrátené kvôli nepriazni počasia, partia živého šachu sa konala v popoludňajších hodinách.

 

 

 

 

 

Viac informácií o podujatí nájdete aj na stránke www.livechess.sk.


© Marian Garai


Oficiálna stránka podujatia.
Najbližšie podujatia

Večer pre ženy

Libressový hudobný večer s OKSYI

Silné Reči v Banskej Štiavnici

Bill Faster

Svätoantonská Heligónka

Fiesta de LATINO CUBANO

Mini kurz líčenia

Meditácie v TULSI

>>> ďalšie podujatia


Najčítanejšie články

za posledných 7 dní


Nachádzate sa v zobrazení "Blind friendly", čiže vidíte stránku bez grafických prvkov a formátovania.


© 2008 Mesto Banská Štiavnica, Radničné námestie 1, 969 24 Banská Štiavnica Foto: L.Lužina, M.Garai


Reklama

800. výročie prvej písomnej zmienky o Banskej Štiavnici
Kino Akademik