24. október 2017, meniny má Kvetoslava

Ste tu: ÚvodO MesteAktuálneFotoreportáž: Rozprávková Noc s...

• www.banskastiavnica.travel
  • OZ Margarétka
  • UNICEF Slovensko

Fotoreportáž: Rozprávková Noc s Andersenom

Dátum: 21.04.2017 Kategória: Fotoreportáž Autor: Jan Petrik ml.

Rozprávková Noc s Andersenom pokračovala v banskoštiavnickej mestskej knižnici ôsmym ročníkom. Niesla sa v znamení rozprávok jubilujúcich autorov Tomáša Janovica / 80. výr. narodenia/ a Jozefa Horáka /110. výr. nar./

Obľuba andersenovskej noci, ktorá sa spravidla uskutočňuje v najbližší piatok ku dňu narodenia H.Ch. Andersena, teda k 2. 4., čo je zároveň aj deň detskej knihy,  na Slovensku neustále rastie. Svedčia o tom čísla z tlačových správ, ktoré  v tomto roku hovoria o 100 000 nocujúcich detí v knižniciach, školách a rôznych sociálnych  zariadeniach. V Banskej Štiavnici má Noc s Andersenom už peknú tradíciu a týka sa najmä detí, ktoré najčastejšie navštevujú knižnicu a jej podujatia, čitateľský krúžok a samozrejme, ktoré čítajú knihy. Každoročne ju pripravujeme ako odmenu najaktívnejším deťom za celoročné úsilie, aby pocítili čo najúčinnejšie, že čítať sa oplatí.

Pripravený bol pestrý program s Tomášom Janovicom „osobne“, ktorého okrem seba, ako zástupcu mestského zastupiteľstva medzi nami, stvárnil skvelý Ivan Beňo. Ďalej účinkovali: drevený tato a jeho rozprávkové varechy,  veľká Kata a malá Táňa- chvíľu zlatá , chvíľu planá, žuvačková panenka Pinďominďo Jozefa Horáka, prísna teta knihovníčka, lesníci z mestských lesov, ktorí nám prišli porozprávať, ako sa starajú o naše lesy a ktorí nám zasadili nový rozprávkovník, a pri nočnej prehliadke mesta s mnohými súťažnými otázkami deti sprevádzala teta sprievodkyňa Evka Kolembusová. Nabití mnohými informáciami sa rozprávkový sprievod spod Nového zámku odobral na cintorín, aby si uctil nášho významného banskoštiavnického rodáka Jozefa Horáka zapáleným srdcom z dvadsiatich horiacich sviec na mieste jeho posledného odpočinku. Po nočnom výlete sme mohli pokračovať zbieraním ďalších a ďalších bodov a indícií v tajomnej budove Rubigallovho domu, sídle mestskej knižnice, kde sa súťažilo, vyrábalo, bojovalo s drakom, čítalo a písalo až do polnoci, kedy konečne mohol prísť z ríše rozprávok aj pán Andersen s rozprávkovou tortou./ cca o 1. 30 hod?/ Nechýbali zaslúžené odmeny v podobe malých darčekov a diplomov a okrem plných brušiek aj plné srdcia dúfame, že pekných pozitívnych zážitkov, ktoré pramenili z lásky ku knihám. No a práve tú sme uzamkli pri nočnej prechádzke zámkou lásky na Dome Maríny. Kľúč sme dobre schovali a dúfame, že ho nikto z prítomných na Noci s Andersenom 2017 už nebude hľadať. Ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom po celú noc rozdávali našim deťom. Okrem „domáceho osadenstva“ a spomínaného p. Ivana Beňa aj: Filipkovi Golianovi, Maruške Kissovej, Lubkovi Lužinovi, lesníkom Jurajovi Lulákovi a Ervínovi Kissovi, Mgr. Evke Kolembusovej, Lukimu Hatalovi a za vynikajúcu lesnú tortu Bibke Stankovej a Anke Mitterpachovej.

Veľké poďakovanie patrí v neposlednom rade aj všetkým sponzorom: okrem Mesta Banská Štiavnica sú to: Marián Čierny - BLACK M, COOP JEDNOTA Žarnovica, spotrebné družstvo, pekáreň ANTON ANTOL, OvocieZelenina- SZEGÉŇOVÁ Jarmila a Lubomír Lužina. Celoslovensky podujatie podporili RTVS, SSKK a Slovart , ktorí ešte ako dozvuky pripravili celoslovenskú súťaž s knihami z vydavateľstva SLOVART, do ktorej sa môžu zapojiť všetky deti a vyhrať pekné knižné ceny. Podrobnosti získate na www.infolib.sk, alebo v knižnici a my sa už teraz tešíme na ďalší ročník podujatia Noc s Andersenom a všetky deti, pre ktoré knihy čosi znamenajú.

/MsK/