28. jún 2017, meniny má Beáta

Beseda s JURAJOM ČERVENÁKOM

Dátum: 24.05.2017 Kategória: Fotoreportáž Autor: J.Sedilek

Beseda s JURAJOM ČERVENÁKOM

ZUŠ v spolupráci s Mestskou knižnicou usporiadala vo štvrtok 17. mája 2017 besedu s významným slovenským spisovateľom Jurajom Červenákom.

Stretnutie s týmto úspešným autorom historických románov a fantasy malo za cieľ priblížiť život a tvorbu, inšpiračné zdroje a každodenný život spisovateľa žiakom literárno-dramatického odboru ZUŠ. Páni učitelia sa tiež nedali dlho pozývať a pripravili si malé hudobné vstupy. Ľudku Klimkovú v piesni „KOČKY“ od  Zuzany Navarovej  sprevádzal na klavíri Martin Jánošík, na akordeóne Jožko Chládek a na kachone Matúš Piatrov.

Po úvodnom predstavení vzácneho hosťa, rodáka z neďalekých Vyhieň a dlhoročného Štiavničana,  autora viac ako 30 diel vydávaných v češtine i slovenčine, nám Juraj Červenák porozprával o viacerých svojich dielach. Za všetky spomenieme cyklus Černokňažník,  dvojdielny román Bivoj, trilógia Bohatier, román Sekera z bronzu, rúno zo zlata, poviedky Z posvätnej vody zrodená, epická séria o protitureckých vojnách Dobrodružstvá kapitána Báthoryho, dobové detektívky Kapitán Stein a notár Barbarič, či romány Krv prvorodených, Ohnivé znamenie, Diabol v zrkadle, či príbeh odohrávajúci sa v Banskej Štiavnici Mŕtvy na Pekelnom vrchu. V rámci besedy sme sa dozvedeli odpovede na zvedavé otázky: „Čo alebo kto Juraja v detstve, či rannej mladosti inšpiroval? Či to bol konkrétne knihy, filmy,  udalosti? Chvíľu sa diskusia viedla na tému, ako žánrovo sa vyprofiloval. Ako prechádzal od písania  fantasy k  historickým románom, či  historickým detektívkam.

Zazneli aj ukážky z tvorby spisovateľa Juraja Červenáka a to z knihy „Legendy starého mesta“ , ktoré predniesli žiačky LDO Žofia Lišaníková (kapitola „Blúdenie“ ) a Anna Mária Pokorná (kapitola „Trestná výprava“).

Po otázkach:  „Ako dlho trvá, kým sa román uzrie svetlo sveta?“, či „Koľko času mu zaberie štúdium dobových reálií?“  zaznela ďalšia pohodová pieseň „Jednou“ od skupiny Radúza

Keby existoval jednotný recept na to ako byť úspešný v tejto literárnej oblasti, isto by nám Juraj prezradil aj svoje „tajomstvo úspechu“.  To, čo by mal každý dobrý román, či fantasy príbeh obsahovať, aby bol pútavý musí každý autor objaviť sám, často sa i učiť na vlastných chybách. I on musel postupne cibriť  a často i redukovať výrazové prostriedky, aby sa stal príbeh pútavým a dobre čitateľným. Jedinečným je však i svojou znalosťou histórie a slovanských reálií a schopnosťou umiestňovania fiktívnych príbehov do reálneho prostredia.

O kvalite jeho tvorby svedčia mnohé ocenenia. V roku 1999 vyhral súťaž o najlepšiu fantasy s poviedkou „Krvavý oheň, biely oheň“ z cyklu o Černom Roganovi a obdržal titul Nositeľ meča.  Za najlepšiu poviedku roku 2003 získal  cenu Istron ( roganovka Z posvätnej vody zrodená) a vyhral v poviedkovej súťaži Raketa (poviedka z čias protitureckých bojov Hrdlorez).

Za najlepšiu Českú a slovenskú knihu (kniha Černokněžník 2 a 3) získal v roku 2005 cenu Akadémie Science Fiction, Fantasy a Hororu. V roku 2008 to bolo rovnaké ocenenie za knihu Bílá věž. Dotretice sa Juraj radoval z víťazstva v tejto kategórii v roku 2011 s knihou Ďáblova pevnost.

Z rozprávania spisovateľa vyplynulo, že autor musí byť v prvom rade pracovitý a trpezlivý, tiež prísny sám na seba v udržaní denného režimu.

Dozvedeli sme sa i to ako sa Juraj vyrovnával vo svojich literárnych začiatkoch s odbornou kritikou.   Tiež to, ako ovplyvňuje vývoj technológií a internet jeho tvorbu. Priznal, že sú  na jednej strane výborným nástrojom získavania  informácií a lepšieho marketingového zviditeľňovania sa, ale i lákadlom, ktoré musí z času načas obmedziť, aby nebol v tvorbe ničím rušený.

Éru fantasy reprezentovala ukážka z cyklu Černokňažník, ktorú nám pôsobivo predniesla veľká fanúšička fantasy a Juraja Červenáka zvlášť, dlhoročná pracovníčka Mestskej knižnice BIBA STANKOVÁ. Práve ona sa ako málokto môže pochváliť, že prečítala všetky Jurajove diela.

Po krátkom naznačení, čo autor pripravuje v budúcnosti, nastal čas na naše poďakovanie jeho za čas, spomienky, inšpirácie a oduševnenie, s ktorým píše stále nové a nové diela.

V  čase, kedy Juraj pracoval na oddelení kultúry a v kine Akademik si  vychutnával každý dobrý film,  vystupoval na najvyššom poschodí Rubigallu len tak „náhodou“ „Padlášový výber“. A tak záverečná pieseň „Náhodou“ od tejto legendárnej štiavnickej kapely bola poctou nielen Jurajovi, ale i všetkým tvorivým a duchom bohatým ľuďom.     Irena Chovanová

800. výročie prvej písomnej zmienky o Banskej Štiavnici