24. november 2017, meniny má Emília

ZUŠ: Prestížna „Cena Petra Dvorského“ v rukách Danielky Kminiakovej

Dátum: 17.07.2017 Kategória: Fotoreportáž Autor: J. Sedilek, fot.M.Jánošík

Prestížna „Cena Petra Dvorského“ v rukách Danielky Kminiakovej

Posledné dva dni školského vyučovania strávila žiačka ZUŠ v Banskej Štiavnici Daniela Kminiaková na celoslovenskom kole súťaže Slávik Slovenska 2017. Organizátor súťaže občianske združenie Slávik Slovenska pod vedením pána Petra Štillichu pozval všetkých 24 víťazov krajských kôl do historického kultúrneho domu v Skalici. V stredu popoludní sa speváci zoznamovali s ľudovou hudbou folklórneho súboru Zobor a doladili posledné detaily svojho finálového vystúpenia. Už len samotnou účasťou na tomto významnom podujatí a splnením podmienky interpretácie dvoch slovenských ľudových piesní (jednej zo spevníčka Slávika Slovenska 2017, druhej ľubovoľnej, jednej zaspievanej a capella –bez sprievodu hudby a druhej s cimbalovou hudbou Zobor) sa všetci prítomní speváčikovia stali LAUREÁTMI Slávika Slovenska 2017.

Samozrejme, že očakávania a napätie pred finálovými vystúpeniami bolo zo strany detí, rodičov i pedagógov veľmi veľké. Veď výkony finalistov, ktorí vzišli z 35 000 detí zapojených od školských kôl až po finálové, mali hodnotiť také osobnosti ako maestro Peter Dvorský, či operná speváčka a pedagogička Eva Blahová. Peter Dvorský, narodený 25. septembra 1951 v Partizánskom, je slovenskýoperným spevákom (tenor), prezývaným tiež ako Pavarotti zo Slovenska. V rokoch 19691973 študoval na Konzervatóriu spev u Idy Černeckej. Do Opery Slovenského národného divadla bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia. Od roku 1977 vystupoval na najpoprednejších zahraničných operných scénach (vo Veľkom divadle v Moskve, vo viedenskej Štátnej opere, v milánskej La Scalelondýnskej Covent Garden, v opernom divadle vo Florencii). V roku 1977 účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Alfréda Germonta v Traviate. Rodolfa v Pucciniho Bohéme spieval v La Scale, potom vo veronskej Arene, v Mníchove (1984) a v Metropolitnej opere v New Yorku (1987). Za stvárnenie postavy Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999. Na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta (vedľa P. Dominga, L. Pavarottiho a J Carrerasa) a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci a speváčky.  Luciano Pavarotti sa na Dvorského viackrát odvolával a označil ho za svojho legitímneho nástupcu. Peter Dvorský patril medzi najlepších tenoristov svojej generácie. Operná speváčka a pedagogička Eva Blahová učila 32 rokov na VŠMU v Bratislave, päť rokov bola pedagogičkou Akadémie Europe Mozart Foundation, tri roky koučom v Nórskej kráľovskej opere, štyri roky hosťujúcou pedagogičkou na univerzite vo fínskom Turku, momentálne pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici.. Je členkou Rady Národného divadla v Prahe, umeleckej rady BHS a nominačného výboru TREBBIA v Prahe. V roku 2005 bola zvolená v USA za Ženu 21. storočia a o rok neskôr ju The American Biographical Institute zvolil za Ženu roka. V porote sedeli viaceré osobnosti z oblasti interpretácie slovenskej ľudovej hudby ako pán Veselovský, vedúci FS Skaličan Peter Michalovič ako i Mirka Záhumenská-Santnerová. Táto významná zberateľka krojov, folkloristka, hudobná vedkyňa, speváčka a huslistka ukázala kus svojho speváckeho umenia počas slávnostného vyhodnotenia. Medzi porotcami boli i známe tváre z oblasti populárnej hudby, ktorí tiež prispeli hudobnými vstupmi do galaprogramu. Speváčka Mária Čírová, ktorá bola držiteľkou Zlatého slávika v rokoch 1993 a 1996, zvýraznila jedinečnosť každého speváčika výberom svojej známej piesne „UNIKÁT“. Sympatický muzikálový spevák a herec Ján Slezák, rodák zo Senice, potešil publikum dvoma clivými záhoráckymi piesňami.

Finálové kolo SS 2017 vo štvrtok 29. júna, ktoré začalo slávnostným vstupom detí za doprovodu piesne „SPIEVANKY, SPIEVANKY“, dalo vyniknúť talentovaným speváckom zo všetkých krajov Slovenska (Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a Košický) Víťazky krajského kola SS z Rimavskej Soboty reprezentovali svoj „Banskobystrický kraj“ naozaj veľmi pekne a všetky tri boli i špeciálne ocenené. Najmladšia Veronika Sabolová z Telgártu za ZŠ v Heľpe získala vo svojej kategórii 1-3.ročník titul „STRIEBOREHO SLÁVIKA“ a Barborka Luptáková za ZUŠ Rimavská Sobota si vyspievala titul „ZLATÉHO SLÁVIKA“ vo kat. 7.-9. ročník.  Naša DANIELKA KMINIAKOVÁ očarila publikum prevedením dvoch slovenských náladou kontrastných ľudových piesní: povinnou „KONOPE, KONOPE“ a ľubovoľnou podpolianskou „KEĎ SOM V NAŠEJ ZÁHRADE ROZMARÍNČOK TRHALA“. Jej jedinečná farba, precítenie a čistota intonácie oslovila odbornú porotu a dlhoročného garanta a patróna súťaže Petra Dvorského natoľko, že ako jediná spomedzi 24 talentovaných spevákov získala prestížnu CENU PETRA DVORSKÉHO.

V následnom rozhovore s ním a pani Blahovou ocenil maestro „DUŠU“ a „SRDIEČKO“, s akými Danielka predniesla svoje spevácke umenie. Cena Petra Dvorského, jeho slová uznania, ako aj neutíchajúci potlesk publika a vzácnej poroty boli pre Danielku vzácnou odmenou za jej dlhoročnú lásku k slovenskej ľudovej piesni. Ďakujem pani Veronike Hajdučíkovej za odborné rady, pani Janke Kollárovej z Prenčova za zapožičanie kroja, maminke Boženke a ockovi Martinovi za materiálnu, psychickú podporu a sprevádzanie na súťaži a všetkým kolegom a známym za priazeň a podporu. Naša vďaka patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomu, že Danielka na celoslovenskej úrovni šírila dobré meno ZUŠ v Banskej Štiavnici, svojej rodiny, mesta i kraja.

Šťastná a vďačná pani učiteľka Irena Chovanová

Najbližšie podujatia