24. november 2017, meniny má Emília

Dátum: 01.11.2017 Kategória: Fotoreportáž Autor: J.Sedilek

INŠPIRÁCIE na BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA

rn

Žiaci výtvarného odboru ZUŠ v Banskej Štiavnici sa vo štvrtok 19. októbra vybrali hľadať inšpirácie na  Bienále ilustrácií Bratislava (BIB).  Táto slovenská výstava ilustrácií detskej literatúry je jednou z najväčších svojho druhu na svete. Jej prvý ročník sa uskutočnil v roku 1967 a odvtedy sa koná v Bratislave raz za dva roky, vždy na jeseň. Predstavuje mozaiku najlepších ilustrácií detských kníh z celého sveta. Na toto svetoznáme podujatie, na ktorom sa tento rok zúčastnilo 49 krajín z celého sveta, pozývali žiakov ich pedagogičky Mgr. Zuzana Hilbertová a Mgr. Eva Kukurová. V Bratislave boli vystavené práce 373 ilustrátorov, 488  kníh a 2657 samotných ilustrácií. Keď sme vošli do výstavných sál Slovenského národného múzea,  využili sme možnosť nahliadnuť aj na expozíciu prírodovedného múzea.  Tá približovali vznik života, prírodu, zvieratá  a život v nej. So záujmom sme prelistovali vernú kópiu najstaršieho zachovaného herbára liečivých rastlín na Slovensku kamaldulského mnícha pátra Cypriána (herbár vznikal pravdepodobne v rokoch 1766-1771). Na prvom poschodí na nás čakalo „Bielnále“  - obsiahla výstava slovenských i zahraničných ilustrátorov, ktorí pri výtvarnom stvárnení kníh pre deti použili rôznorodé techniky, materiály, či kombinácie farieb. Obdivovali sme ilustrácie  slovenských výtvarníkov ako Svetozár Košický, Vladimír Král, Marcel Mališ, Juraj Martiška. Matúš Maťátko, Martina Matlovičová, Daniela Olejníková, Barbora Pulovičová, Peter Pollág, Miroslav Regitko, Dávid Ursiny či Peter Uchnár. V zahraničnej sekcii sústredili organizátori nápadité ilustrácie z Portugalska, Mexika, Palestíny, Nemecka, Sýrie, Ruska,Talianska Cenu Hansa Christiana Andersena 2016 za ilustráciu získala nemecká výtvarníčka  Rotraut Susanne Berner. Okrem samotnej výstavy sú počas BIB pre deti pripravené tvorivé dielne a tiež premietanie animovaných filmov. Téma  tohtoročného sympózia "UMENIE VERZUS KOMERCIA" ponúkla  možnosť zamyslieť sa nad úlohou umeleckej ilustrácie v dnešnom svete komercie.

rn

Autori podujatia pripravili bohatý program aj v priestoroch Slovenského národného múzea, kde je súťažná výstava inštalovaná: tvorivé dielne, či premietanie animovaných rozprávok, ale aj interaktívne výstavy v BIBIANE. Práve do tohto domu umenia pre deti smerovali po obedovej pauze naše kroky. V útulnom interaktívnom múzeu sa našim mladým výtvarníkom naozaj páčilo. V jednotlivých expozíciách prispôsobených detskej duši si  mohli na „UMENIE“ doslova siahnuť. Zmyslami zrakom, či dotykom sa oboznamovali  výtvarnými prácami  rôznych umeleckých slohov ako expresionizmus, surrealizmus, dadaizmus a pod. Niektorí sa spontánne stali súčasťou obrazu „Baletná škola“ (Edgar Degas), iní vytvárali z prepravených rekvizít zátišia podľa originálnych diel, či skladali veľkoformátové i maloformátové puzzle.  Čítaním charakteristík jednotlivých umeleckých období sa nielen vzdelávali, ale i sami tvorili.  Vo svete predstáv a ilúzie sa tu a tam premieňali na lietajúceho vtáka, či pozorovaním makety cez špeciálne sklo zažili ilúziu lietania ponad krajinu. BIB-UNESCO workshop Albína Brunovského sa niesol v znamení ľudovej rozprávky. Čaro podmorského rozprávkového sveta ponúkla posledná výstava v tomto múzeu detí. Naša púť za objavovaním krásna vo výtvarnom umení sa skončila, ale zážitky a inšpirácie si nesieme domov do ďalšieho tvorivého snaženia vo výtvarnom odbore ZUŠ. Naša vďaka patrí pánovi šoférovi Bosákovi za bezpečnú prepravu, pani učiteľke Zuzke Kovárovej a mamičke Slávke Gavlasovej za pomoc s dozorom a Rade rodičov pri ZUŠ, ktorá túto podnetnú akciu podporila.

Najbližšie podujatia

Večer pre ženy