22. august 2018, meniny má Tichomír

Ste tu: ÚvodO MesteAktuálneFotoreporáž: Svetové dedičstvo očami...

• Vysokoškolské štúdium
  • UNICEF Slovensko
  • Penzión Kachelman
  • Divná pani

Fotoreporáž: Svetové dedičstvo očami detí 2018

Dátum: 13.06.2018 Kategória: Fotoreportáž Autor: Mgr. Jan Petrik

Svetové dedičstvo očami detí 2018

V utorok 29. 5. 2018 sa v Rubigallovskom dome na 2. poschodí uskutočnila vernisáž výstavy najlepších prác 24. ročníka výtvarnej súťaže Svetové dedičstvo očami detí 2018.

V roku 1995 sa pri príležitosti zápisu historického mesta Banská Štiavnica a technických pamiatok v okolí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zrodila myšlienka výtvarnej súťaže pre deti všetkých miest svetového dedičstva sveta a každoročne prichádzajú do Banskej Štiavnice množstvá malých umeleckých diel z celého sveta. Tento rok sme dostali takmer 1700 prác z viac ako 120 škôl z 27 miest svetového dedičstva z 19 krajín sveta – Českej republiky, Gruzínska, Čile, Maroka, Portugalska, Azerbajdžanu, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Rakúska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Brazílie, Ruska, Malajzie, Macedónska, Talianska a Slovenska. Otvorenie výstavy bolo súčasťou slávnostného zahájenia 12. regionálnej konferencie Organizácie miest svetového dedičstva pre členské mestá strednej a východnej Európy, preto sa ho zúčastnili účastníci konferencie a s pozdravnými príhovormi vystúpili primátorka nášho mesta Mgr. Nadežda Babiaková, generálny tajomník Organizácie miest svetového dedičstva Denis Ricard, generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO a veľvyslankyňa Mária Krasnohorská, atašé Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Nikita Griščenko, ktorý prečítal pozdravný príhovor od J. E. A. L. Fedotova, veľvyslanca Ruskej federácie v SR, Ondřej Pometlo, tajomník Veľvyslanectva ČR v SR a Ákos Capdebo, regionálny koordinátor OMSD pre strednú a východnú Európu. Vernisáže sa zúčastnili deti a učitelia zo ZŠ J. Horáka v Banskej Štiavnici, ZŠ J. Kollára v Banskej Štiavnici, ZŠ a ZUŠ z Bardejova a Kutnej Hory. Za úvodné flautové melódie ďakujeme pani učiteľke Zuzke Kovárovej a žiačkam ZUŠ z Banskej Štiavnice. Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch „Rubigallu“ od júna do augusta, v pondelok až piatok od 8:00 do 15:00 hod. V septembri výstava poputuje do hlavného mesta Lotyšska Rigy. Informácie o súťaži nájdete aj na internetovej stránke www.sdod.banskastiavnica.sk.

Text: Henrieta Godová, foto: Ján Petrík

Banská Štiavnica - Mesto kultúry 2019!