Banská Štiavnica - mesto svetového dedičstva

Banská Štiavnica – 25 rokov lokalitou UNESCO je názov výstavy, ktorá bola v dňoch 1. – 4. 10. 2018 inštalovaná v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Banská Štiavnica je mesto, ktoré si právom zaslúži svoje miesto v Zozname svetového dedičstva UNESCO, kde je zapísaná od roku 1993. Pri príležitosti 25. výročia zápisu sa podarilo uvedenú výstavu prezentovať na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Slávnostná vernisáž výstavy sa uskutočnila dňa 3. 10. 2018 za účasti slovenských europoslancov, stáleho predstaviteľa SR pri Rade Európy a mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR vo Francúzskej republike, Monackom kniežactve a Alžírsku Mareka Eštóka, riaditeľa Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Róberta Hajšela, vedúcich predstaviteľov samosprávy, poslancov mestského zastupiteľstva, kurátorky výstavy Mgr. Márie Čelkovej, autora vystavených sochárskych diel akad. mal. Vladimíra Oravca a riaditeľa Slovenského banského múzea PhDr. Jozefa Labudu, CSc. Vernisáž oživil tradičnými baníckymi piesňami spevokol Štiavničan. Výstavu si prezrelo mnoho europoslancov, zamestnancov i návštevníkov Európskeho parlamentu. Výstava informuje o histórii Banskej Štiavnice, o architektonických a technických pamiatkach, expozíciách Slovenského banského múzea, Baníckej a lesníckej akadémii, kultúrnych podujatiach, dokonca aj o spojení Banskej Štiavnice so Štrasburgom. Vďaka za možnosť prezentovať sa v Európskom parlamente patrí iniciatíve a úsiliu primátorky nášho mesta Nadeždy Babiakovej a europoslanca Vladimíra Maňku. V rámci programu návštevy Štrasburgu sme mali možnosť prezrieť si priestory Európskeho parlamentu, zúčastniť sa rokovania europoslancov, ako aj navštíviť Európsky súdny dvor pre ľudské práva.

Henrieta Godová

Celá fotoreportáž tu.