Banská Štiavnica - mesto svetového dedičstva

Beh za štiavnické tajchy

Štiavnické tajchy sú obdivuhodným dielom ľudských rúk, ktoré dnes teší domácich aj návštevníkov. Málokto však vie, že napr. pri budovaní počúvadlianskeho tajchu pracovali na stavbe hrádze súčasne stovky až tisíce mužov a žien. Keďže v okolí nebol žiadny výdatný vodný tok, tajchy napĺňala dažďová voda, zbieraná desiatkami kilometrov jarkov. Obdiv si zaslúži nielen technické riešenie náročných stavieb, ktoré vydržali dodnes, ale aj ich manažment. Na energetickej základni tohto systému sa vyvinula banská čerpacia technika, ktorá bola vzorom aj pre iné banské revíry na svete. Existencia tajchov je jedným z dôvodov zaradenia Banskej Štiavnice do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Do dnešných dní sa ich zachovalo 24 malebne zasadených do prírody. Niektoré z nich slúžia na rekreáciu, niektoré výdatne dotvárajú prirodzený prírodný biotop. Zachovali sa aj niektoré úseky systému jarkov. Po mnohých z nich vedú pešie chodníky a cyklotrasy, mnohé sú však „stratené“ pod nánosmi, ktorými ich prekryl čas. Miestni obyvatelia si však dobre uvedomujú, že o systém prívodových jarkov sa už desiatky rokov nik nestará. Aby na to upozornili, pripravujú v tomto roku, keď si pripomíname 240 rokov od vybudovania najznámejšieho z tajchov - Počúvadlianskeho jazera - niekoľko podujatí pre odbornú i lajckú verejnosť. Jedným z nich bol 1.ročník bežeckých pretekov, na ktorom sa dňa 9.6. zúčastnilo 82 bežcov a bežkýň z rôznych kútov Slovenska, ktorých neodradilo ani extrémne teplo a prišli podporiť myšlienku zachovania toho, čo nám tu zanechali naši predkovia. Okrem pripravenej trate a hodnotných cien na všetkých čakal chutný guláš a zábavný program, ktoré zabezpečila rodina Blašková a doplnil ho vedomostný kvíz pod taktovkou pracovníkov Regiónu Štiavnica.

Celú fotoreportáž z Behu za štiavnické tajchy nájdete tu. © Ján Petrík

V jednotlivých kategóriách sa umiestnili nasledovní pretekári:

I. Rodičia s deťmi do 6 rokov

3. miesto: Vladimír Mihálik
2. miesto: Miroslav Janovčík
1. miesto: Milan Potančok

Zvlášť ocenení boli najstarší účastníci behu: Karol Turoň a Juraj Cengel.

Organizátormi behu boli: Terasa u Blaškov, Atléti BS, OZ Sitnianski rytieri, OZ Štiavnické tajchy a OOCR Región Banská Štiavnica.

Hmotnými cenami podujatie podporili: Peter Ernek, OOCR Región Banská Štiavnica, Ľudmila Blašková, Milan Potančok, Svet kovu, s.r.o., Svetro, s.r.o. a Hotel Topky.

Renata Taligová