24. november 2020, meniny má Emília

Ste tu: ÚvodO MesteAktuálneFotoreportáž: 76. výročie Slovenského...

• Výmenník
  • EU TRIVIA QUIZ
  • Túlavá labka
  • Bajkom k tajchom

Fotoreportáž: 76. výročie Slovenského národného povstania

Dátum: 03.09.2020 Kategória: Fotoreportáž Autor: Mgr. Jan Petrik

Dňa 28.8.2020 sa v Banskej Štiavnici uskutočnili oslavy 76. výročia Slovenského národného povstania.

Autor fotografií: Ján Petrík ml.

Príhovor primátorky mesta k 76. výročiu SNP

Vážení občania,

už 76 rokov uplynulo od čias, keď na Slovensku vypukol ozbrojený odpor proti fašistickej porobe, proti neslobode, proti vojnovému ničeniu materiálnych hodnôt a ľudských životov. Naplnil sa už život dvoch až troch generácií a napriek tomu nezabúdame na hrdinstvá našich otcov a starých otcov, ktorí po rokoch útrap zatúžili po slobode práve tak, ako po nej túžime my, každý národ, každá ľudská komunita.

Slovenské národné povstanie je spojovacím článkom našej národnej histórie od prvopočiatkov našej štátnosti v období Veľkomoravskej ríše, až po súčasnú štátnosť. Tento veľký historický oblúk je vyplnený ustavičným zápasom Slovákov o svoju národnú, kultúrnu a štátnu svojbytnosť. Slovenské národné povstanie nebolo iba naším národným prejavom odporu proti fašizmu. Malo charakter nadnárodný. Dosvedčuje to aj účasť zahraničných antifašistov zapojených do nášho odboja, príslušníkov 32 národov a národností Európy, Ameriky a Austrálie.

Vážení občania, pamäť každého z nás, ale najmä tá národná pamäť, je základnou podmienkou existencie každého národa. My, Slováci, si nesmierne vážime a pripomíname všetko, čo nás posunulo dopredu, čo nás zušľachtilo a posilnilo. Slovenské národné povstanie je takýmto medzníkom a som rada, že dodnes je našou živou pamäťou. V spomienkach naň, v hodnotení jeho prínosov sa prelínajú úcta k minulosti, ale aj zodpovednosť za budúcnosť. Ak by to tak nebolo, akékoľvek oslavy výročia najväčšieho národného protifašistického povstania na európskom kontinente by boli zbytočné. Premenili by sa na formálne, či dokonca márne. A to predsa nechceme. Naopak – želáme si, aby sme my a generácie po nás citlivo vnímali, o čo v Povstaní išlo a čo pre nás znamenalo. Musíme si uvedomovať, že dnešná sloboda a demokracia stála mnohé ľudské životy, rodinné tragédie, 102 slovenských vypálených obcí, mnohé ďalšie straty, s ktorými sa bolo ťažké zmieriť. Úcta k dejinám je holdom tým, ktorí našu národnú minulosť tvorili a budovali.

Protifašistickým odbojom vyjadril náš ľud pred 76 rokmi svoj odpor, protest proti násiliu, vojnovému ničeniu, proti ľudskému utrpeniu, ktoré prináša každý vojnový konflikt, každý totalitne či autoritatívne  usporiadaný štátny systém.

Slovenské národné povstanie patrí nám všetkým, bez ohľadu na politickú či národnú a národnostnú príslušnosť. Tak ho treba vnímať a poučiť sa z neho. Povstanie je medzník, keď Slovensko posunulo ťažisko svojich novodobých dejín bližšie k hodnotám slobody, demokracie, tolerancie a mierovej kooperácie európskych štátov. Ako dôležitý demokratický odkaz Povstania treba vnímať skutočnosť, že jeho základnou ideou bol široký konsenzus rôznych politických prúdov slovenskej spoločnosti. Bolo národným záujmom potlačiť stranícke a iné parciálne odlišnosti v záujme celonárodného a medzinárodného vzopätia sa proti spoločnému nepriateľovi – fašizmu.

V mene všetkých obyvateľov Banskej Štiavnice sa s úctou skláňam pred obeťami tých, ktorí za svoj domov, i za náš spoločný domov, za našu slobodu, obetovali to najcennejšie – svoje zdravie a životy.

My, občania Banskej Štiavnice, si na večnú pamäť zachováme vďaku a úctu voči padlým i žijúcim hrdinom Slovenského národného povstania.

Česť ich pamiatke!

Mgr. Nadežda Babiaková,