30. jún 2022, meniny má Melánia

Dátum: 02.03.2022 Kategória: Fotoreportáž Autor: Mgr. Ján Petrík

Fotoreportáž: Volunteering cities+

2. medzinárodné stretnutie k projektu URBACT Dobrovoľnícke mestá+

V dňoch 24. – 25. 2. 2022 sa v Banskej Štiavnici v priestoroch Súkromnej hotelovej akadémie uskutočnilo 2. medzinárodné stretnutie k projektu URBACT Dobrovoľnícke mestá+ (Volunteering Cities+), ktoré bolo venované dobrovoľníckym aktivitám v našom meste a členom miestnej skupiny URBACT. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia jednotlivých partnerov projektu (Banská Štiavnica, Vilani (LV), Agia (GR), Aljustrel (PT), Athienou (CY)) a členovia miestnej skupiny URBACT.

Mesto Banskú Štiavnicu zastupovali Mgr. Nadežda Babiaková, primátorka mesta, Ing. Ivana Ondrejmišková, prednostka MsÚ, Mgr. Henrieta Godová, koordinátorka projektu. Za miestnu skupinu URBACT sa zúčastnili členovia: Mgr. Eva Gregáňová, MsÚ, Ing. Jana Klára Petr, MsÚ, Mgr. Mikuláš Pál, riaditeľ ÚPSVR, Banská Štiavnica, Denisa Virágová a Lucia Kováčová, Komunitné centrum Šobov, Ing. arch. Iveta Chovanová, Slovenské banské múzeum, Mgr. Beáta Rafajová, Špeciálna ZŠ, Helena Koťová, OZ Margarétka, Mgr. Alexandra Bóková, MŠ 1. mája, Mária Michalcová. Stretnutia sa zúčastnil aj zástupca Národného bodu URBACT v SR Ing. Matúš Žák. Úvod programu prvého dňa stretnutia patril primátorke nášho mesta Mgr. Nadežde Babiakovej a primátorovi mesta Athienou, vedúcemu partnerovi projektu, pánovi Kyriakovi Keraklasovi, ktorí privítali účastníkov. Nasledovali prezentácie dobrovoľníckych aktivít členov miestnej skupiny URBACT, a to Mesta Banskej Štiavnica, OZ Margarétky, MŠ 1. mája, Komunitného centra Šobov, Špeciálnej základnej školy a Slovenského banského múzea. Po nich účastníci navštívili denné centrum Margarétky, Špeciálnu základnú školu a komunitné centrum, kde ich privítali klienti a žiaci a oboznámili ich s priestormi a činnosťou. Klienti denného centra dokonca pre nich vyrobili sviečky, ktoré im s radosťou odovzdali. Po návštevách nasledovala analýza práce miestnej skupiny URBACT a problémy, s ktorými sa potýka, a to najmä stále nezvolený koordinátor skupiny, motivácia jednotlivých členov miestnej skupiny URBACT, ako aj zapojenie miestnych podnikateľských subjektov do dobrovoľníckych aktivít. Účastníci stretnutia sa snažili nájsť riešenia na tieto výzvy, čo bolo pre nás dôležitou inšpiráciou. Ďalším bodom programu boli diskusie o pokroku s implementáciou Plánov prenosu príkladu dobrej praxe jednotlivých partnerov, ktoré viedli zástupcovia vedúceho partnera. Koniec prvého dňa stretnutia sa niesol v znamení prípravy plagátov, prostredníctvom ktorých mali jednotliví partneri vyjadriť, s použitím výstrižkov z novín, časopisov, fixiek a pasteliek a vlastnej kreativity, čo sa zatiaľ v rámci projektu naučili a aké sú ich očakávania do budúcnosti. Druhý deň stretnutia sa začal prezentáciou jednotlivých plagátov, pokračovali prezentácie vedúcej expertky a vedúceho partnera projektu ohľadom budovania kapacít v rámci projektu a miestnych skupín URBACT, ako aj administratívne záležitosti projektu a ďalšie kroky v ňom. Popoludní mali účastníci možnosť navštíviť expozíciu Slovenského banskému múzea Baníctvo na Slovensku a tiež krátku prehliadku mesta. Ďakujeme za účasť všetkým členom miestnej skupiny URBACT, ktorí si našli čas prísť a podeliť sa s partnermi o svoje skúsenosti s dobrovoľníctvom. Stretnutie bolo pre nás plné nápadov a inšpirácií, ako pokračovať v projekte ďalej, ako propagovať dobrovoľníctvo a ako na ňom pracovať tak, aby sa stalo prirodzenou súčasťou života mesta.

Henrieta Godová

koordinátorka projektu