20. júl 2019, meniny má Iľja/Eliáš

Glanzenberg alebo Staré mesto

Vrch nad Banskou Štiavnicou

Čo je to?

Glanzenberg – z nemčiny v preklade Ligotavá hora alebo v našom banskom prostredí aj Baňa. Po jej okraji a stredom prechádzali bohaté rudné žily Špitaler a Bieber, severne žila Terézia. Baníci tak mali naozaj blízko do práce. Opevnený areál zaberá plochu cca 5 ha. V teréne jasne viditeľný zemný val a paralelne prebiehajúci hradbový múr zabezpečovali vojenskú ochranu mesta od 12. storočia po 17. storočie, v určitom období tu sídlil kráľovský správca baní, na terasách mali svoje domy baníci... Od roku 1981 dodnes tu Dr. Jozef Labuda, CSc. zo Slovenského banského múzea vedie s mladými ľuďmi archeologické vykopávky.

Bolo to naozaj mesto?

Oprávnene predpokladáme, že zlato a striebro žily Špitaler začali ťažiť Kelti v 3. storočí pred Kr. až v 2. storočí po Kristu. Na prelome 11. a 12. storočia je lokalita osídlená ako osada baníkmi s názvom Bana, v 13.storočí tu vzniká hrad, ktorý ochraňoval mesto Schemnitz, Schemnitzbana dolu pod ním. Vrch Glanzenberg bol skôr hradom s baníckym osídlením a technickými objektmi, názov „Staré mesto“ zaviedol až v 18. storočí spolupracovník Mateja Bela – J. Richter, ktorý ho chcel označiť trochu inak.

Odkrývame tajomstvá lokality.

Po 17. storočí lokalita pustla, zostali len ruiny niekoľkých stavieb s opevnením. Študenti Baníckej akadémie s profesormi tu na začiatku 20. storočia vysadili les. Dnes ho postupne odstraňujeme, pripravujeme konzerváciu a prezentáciu najvýznamnejších odkrytých objektov (kaplnka, veža, technické objekty, ...). Nálezy z vykopávok si možno pozrieť v expozícii na Starom zámku v B. Štiavnici. Tím odborníkov spracoval projekt prezentácie pozoruhodností lokality po náučnom chodníku. Za pekného počasia poskytuje vrchol lokality (794 m) nádherné pohľady na Sitno, Kalváriu a dominanty mesta.

Ako sa dostať na Glanzenberg?

Dnes je lokalita prístupná pre peších návštevníkov z troch smerov.

A. z Námestia Sv. Trojice cez Vodárenskú ulicu

B. turistický chodník od Červenej studne

C. peším chodníkom od mesta z Úvoznej ulice

Projekt revitalizácie archeologickej lokality prechádza do ďalšej etapy – prístupové chodníky budú čoskoro lepšie označené a nový náučný chodník predstaví najvýznamnejšie zaujímavosti lokality. Glanzenberg bude novou atrakciou Banskej Štiavnice. Pracujeme na tom!

Čo uvidíte a o čom sa dozviete?

Najstaršie bane – povrchové dobývky. Zvyšky kráľovského hradu a gotickej hradnej kaplnky, mohutné valové opevenie, hradnú cisternu. Dom skúšača rúd a zvyšky taviacej pece. Baštu so strielňou. Najkrajšie výhľady na Banskú Štiavnicu a podsitniansky kraj. Prírodné fenomény – relax a poučenie v úchvatnej prírode.

Legenda k obrázkom

1. Ruiny na Glanzenbergu na mape z roku 1798, Majetok ŠÚBA Banská Štiavnica

2.- 4.Výber z archeologických nálezov vystavených v expozícii SBM na Starom zámku.

Banská Štiavnica - Mesto kultúry 2019!