Navigácia


Informácie

19. február 2020, meniny má Vlasta


Vyhľadávanie

Hľadať

Kde sa nachádzate

Ste tu: ÚvodObčanAktuálneParkovanie po novom

Život v meste

Parkovanie po novom

Dátum: 20.08.2019 Kategória: Oznamy Autor: Ing. arch. Jakub Melicherčík

Parkovanie po novom

O zmenách v parkovaní sme čitateľov informovali v ŠN č. 24 zo dňa 20.6. a č. 25 zo dňa 27.6. a v tomto čísle sa zameriame na rýchloobrátkové státie a aplikáciu ParkDotst, ktorá monitoruje obsadenosť 16 miest v okolí Radničného námestia a 2 miest pri pošte pomocou senzorov.

 

Miesta so senzormi monitorujúce  „rýchloobrátkové státia“ sú označené príslušným dopravným značením. Monitorované miesta sú rozložené v okolí Radničného námestia  na 14 miestach, v 5 lokalitách: (4x pred VÚB, 2x za hríbom, 2x pred ŠUBA, 3x nad kostolom sv. Kataríny a 3x pod „Metropolom“) a 2 miesta pod poštou, pri OPP.

 

Aplikáciu Parkdots je možné spustiť cez webový portál na stránke: https://map.parkdots.com/, alebo stiahnutím aplikácie do mobilného telefónu.

V samotnej aplikácii je možné na monitorovaných parkovacích miestach jednoduchým spôsobom zistiť aktuálny počet voľných miest, pre „rýchloobrátkové“ státie na max. 30min, ktoré nie je spoplatnené, t. j. je zadarmo.

Označenie miesta v aplikácii ParkDots so symbolom 0€, so zeleným krúžkom v pravom rohu označuje voľné miesta na parkovanie a symbol s červeným krúžkom v pravom rohu  označuje  obsadené parkovacie miesta. Súčasťou monitorovaných státí systémom ParkDotst sú aj parkovacie miesta určené pre vodičov so ŤZP (nad miesto za kostolom sv. Kataríny a druhé miesto pred VÚB), kde je tiež možné zistiť obsadenosť predmetných miest.

 

Mestská polícia je aplikáciou automaticky upozornená na prekročenie doby max. státia 30 min. pri „rýchloobrátkových“ miestach, a má prístup k informáciám, aký čas predmetné vozidlo stojí na monitorovaných miestach. Je pravdepodobné, že sa monitorovanie parkovacích miest rozšíri aj do ostatných častí parkovacích plôch mesta.

Súčasne aplikácia ParkDots umožňuje platbu za parkovanie aj na ostatných už spoplatnených parkovacích miestach v meste: (Kammerhofská, Andreja Sládkoviča, Akademická, Antona Pécha, Jána Palárika, Dolná, Robotnícka, parkovisko pod Novým zámkom, parkovacie miesta pri Banskom múzeu v prírode).Označenie miesta v aplikácii ParkDots so symbolom napr. 1€, s dolárom v krúžku v pravom rohu označuje parkoviská s možnosťou platby, ktoré v súčasne dobe nezobrazujú obsadenosť miest, nakoľko nie sú monitorované. Po úhrade poplatku bude vodičovi na jeho mail, ktorý zadal pri registrácii do tejto aplikácie, doručený daňový doklad o zaplatení. Rozširuje sa tak možnosť platieb pre zahraničných turistov a vodičov s pracovnými telefónmi, ktorí niekedy mali problém zaplatiť za parkovanie pomocou SMS správy. Naďalej zostávajú aj súčasné možnosti úhrady parkovného.Zhrnutie zmien v statickej doprave vyplývajúce zo zmien vo VZN o doprave Mesta Banská Štiavnica sú nasledovné:

  1. Zrušenie parkovania v priestoroch spodnej časti Nám Sv. Trojice. - (pod Jorgesovým domom) a ponechanie parkovania vo vrchnej časti námestia - (nad Jorgesovým domom),  len pre držiteľov rezidentskej  a permanentnej karty.
  2. Zmena parkovania na parkovisku pod Novým zámkom, zrušením 7 státí pre autobusy a nahradením vyše 30 miestami pre osobné automobily. Novovzniknuté miesta by mali nahradiť zrušené parkovacie miesta na Nám Sv. Trojice.
  3. V okolí Radničného nám. vzniklo 14 miest spolu s 2 miestami pod poštou,  s časovo obmedzením státím na max 30 min., v čase od 7:00 do 18:00 hod., a po 18:00 do 7:00 hod. sú určené ako státie pre držiteľov rezidentských kariet. Parkovanie platí v celom týždni od pondelka do nedele.
  4. Zjednotenie spoplatneného parkovného pre osobné automobily v celom meste na 1€ na 1 hod. a 10€ na 1 deň. Spoplatnenie parkovného je celoročne, od pondelka do nedele, od 7:00 do 18:00 hod. Spoplatnené parkovanie ostáva na parkovacích a parkovacích miestach: Kammerhofská, Andreja Sládkoviča, Akademická, Antona Pécha, Jána Palárika, Dolná, Robotnícka, parkovisko pod Novým zámkom, parkovacie miesta pri Banskom múzeu v prírode.
  5. Parkovanie na parkovisku pri Mládežníckej ul. ostáva bezplatné.

 Fotogaléria


Nachádzate sa v zobrazení "Blind friendly", čiže vidíte stránku bez grafických prvkov a formátovania.


© 2008 Mesto Banská Štiavnica, Radničné námestie 1, 969 24 Banská Štiavnica Foto: L.Lužina, M.Garai


Reklama

Banská Štiavnica - Mesto kultúry 2019!
Aktuálne výstavy