Navigácia


Informácie

26. máj 2022, meniny má Dušan


Vyhľadávanie

Hľadať

Kde sa nachádzate

Ste tu: ÚvodO MesteZvyky a zaujímavostiDni svätého Huberta


Zostante v obraze

Dostávajte aktuálne info o dianí a podujatiach v Banskej Štiavnici.

Odošli

Informačné centrum

Námestie sv. Trojice 6
969 24 Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 694 96 53
E-mail: ic@banskastiavnica.sk

Všetky kontakty


Mestská polícia

Radničné námestie 1
Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 694 96 01
Mobil: +421 905 597 673


Reklama

  • HUAJA
  • JA Home life s.r.o., r.s.p.
  • Bajkom k tajchom
  • Ocenenia
  • Logo Ministrestva školstva

Dni svätého Huberta

DNI SV.HUBERTA

Celoslovenské poľovnícke slávnosti Dni Sv. Huberta realizuje múzeum vo Sv. Antone vždy počas dvoch víkendových dní - väčšinou začiatkom septembra. Sú príležitosťou pre priateľské stretnutia poľovníkov i nepoľovníkov z celého Slovenska i zahraničia, zábavu, súťaženie a príjemne strávené chvíle v kruhu histórie, prírody a kultúry.

 

Kaštieľ vo Svätom Antone počas Dní sv. Huberta © Ján Petrík

 

Legenda o Sv. Hubertovi v diele II Acta sanctorum sa opisuje nasledovne:

 

Hubert (656-727) bol aquitánskym princom. Žil veľmi rozpustilo a veľmi neviazaným spôsobom holdoval lovu. Raz sa mu však na poľovačke medzi parohami jeleňa, ktorého prenasledoval na koni, zjavil ukrižovaný a povedal mu: „ Hubert, prečo lovíš neustále lesné zvieratá? Je už na čase, aby si začal hľadať mňa, lebo ja som Pán a tvoj Boh, ktorý bol dnes za teba a všetkých ľudí ukrižovaný." Hubert sa zľakol, zosadol z koňa, pokľakol a povedal: „ Pane Bože už viackrát som o tebe počul, ale aj napriek tomu som doteraz v teba neveril a neuctieval som ťa ako pravého Boha. Povedz mi, čo chceš, aby som urobil, ukáž mi cestu pravdy a tvojej vôle." A Ježiš mu odpovedal: „ Choď k biskupovi Lambertovi do Maastricku, ktorého si si už aj tak prial vidieť. Bude ťa učiť a povie to čo musíš urobiť, aby si si mohol zaslúžiť život večný." Keď to pán povedal, zmizol. Hubert sa spoločne so svojimi sluhami vrátil v pokore domov. Naučil sa vážiť si zvieratá a prírodu. Prijal kresťanstvo a keď r.708 Sasi zavraždili biskupa Lamberta, stal sa jeho nástupcom a venoval sa misijnej činnosti v oblasti Ardén. Po smrti bol vyhlásený za svätca a stal sa patrónom všetkých poľovníkov.

 

Odkaz legendy o Sv. Hubertovi „ zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode" si každoročne začiatkom septembra pripomínajú poľovníci i nepoľovníci z celého Slovenska i zahraničia. Súčasťou osláv je veľké množstvo podujatí: ME juniorov vo vábení jeleňov a ostatnej zveri, súťaž v streľbe z historických zbraní, v streľbe z kuše na terč... zábavné podujatia: poľovníckych 5F, Hubertova jazda, hádzanie flinty do žita... ukážky sokoliarskeho umenia, hudobný a tanečný program...viac na www.msa.sk


Nachádzate sa v zobrazení "Blind friendly", čiže vidíte stránku bez grafických prvkov a formátovania.


© 2008 Mesto Banská Štiavnica, Radničné námestie 1, 969 24 Banská Štiavnica Foto: L.Lužina, M.Garai


Reklama

Bod K. Kultúrne leto
Parkovanie v meste