A A A

Salamandrový sprievod sa vracia do ulíc mesta

DomovČlánkyPozvánkySalamandrový sprievod sa vracia do ulíc mesta
Autor:Rastislav Marko Kategórie: Pozvánky Uverejnené:7. septembra 2022

Historický sprievod vážnych, ale najmä veselých postáv prejde opäť Banskou Štiavnicou po dvojročnej pandemickej prestávke. Už v piatok 9. septembra začína hlavných program banskoštiavnických Salamandrových dní.

Sprievod, ktorý má svoje pomenovanie po salamandre škvrnitej, ktorú nápadne pripomínajú  pohybujúce sa skupiny študentov so svetlami, je jedinečným prvkom slovenského kultúrneho dedičstva. Pripomína časy baníckej a akademickej slávy, avšak robí to s úctou a humorom. Aj v tomto roku sa ho zúčastní približne 400 postáv, ktoré obsadili miestni dobrovoľníci a študenti. Pred ním dorazí do centra sprievod baníckych spolkov a cechov s rovnako bohatou účasťou.

V sprievodnom programe tohtoročných slávností bude dominovať európske stretnutie  baníkov a hutníkov, ktoré sa uskutoční v centre mesta a ku ktorému budú viazané aj rôzne aktivity na Námestí sv. Trojice. Chýbať nebude ani tradičný jarmok, v tomto roku obohatený o účasť lokálnych tvorcov a predajcov. Organizátori zároveň pripravili pre deti celodenný sobotný program v Kultúrnom centre, ako aj dva výnimočné koncerty v miestnom amfiteátri – The Backwards – World Beatles Show (v piatok) a Fragile Queen (v sobotu). Okrem toto na návštevníkov čakajú výstavy, deň otvorených dverí v banskom archíve, burza minerálov, sobotný sprievod baníkov a iné.

Súčasťou osláv budú aj významné oficiálne podujatia – slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva s udeľovaním cien mesta či celoslovenské oslavy Dňa baníkov, hutníkov, geológov a naftárov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a nadácia spoločnosti US Steel Košice, ako aj pivovar Steiger.