A A A

Podnety

DomovPodnety
Primátor mesta a orgány samosprávy si vyhradzujú právo neodpovedať na anonymné podnety, žiadosti o informácie, ktoré spadajú pod zákon č. 211/2010 Z.z. v znení neskorších predpisov a podnety obsahujúce slovné útoky a vulgarizmy.
Spracovávam...
ĎAKUJEME ZA PODNET
Nastala chyba :-(
Skúsiť znova ?

Odpratávanie zimného posypu

Uverejnené:3. marca 2023

Keby bolo na mne, ako ten posyp odpratávať, tak by som v týchto dňoch nechal prebehnúť strojový zmetač, aby zachytil, čo sa zachytiť dá a znížil prašnosť na cestách. Počkal by som dva týždne, kým mi suché marcové počasie vysuší vlhké posypové miesta a znova by som nechal prebehnúť strojový zmetač. Hneď po ňom by nastúpili manuálni pracovníci, ktorí by metlami a lopatami dočistili to, na čo mašina nestačí. Aká je realita? Idem dnes do roboty a na Drevenej ulici naproti Remeslu pani s metlou a lopatou zametá posyp, cez ktorý žiadna mašina neprebehla ani raz. Všetka česť jej práci, no aj ona si uvedomuje, že bude celodenne robiť to, čo by mašina zvládla za pár minút. Zdôrazňujem, že išlo o hlavnú cestu od kruhového objazdu a nie o zapadnutú uličku. Čiže ak takúto údržbu vidia turisti (jarné prázdniny sú v plnom prúde), vytvoria si svoj dojem o prístupe nášho mesta k tejto problematike.

Mgr. Michal Ďurica

Vážený pán magister,

zametací stroj Unimog vyžaduje na svoju prevádzku trvalú teplotu nad 0 stupňami.
Meterologická služba ešte hlási teploty -5, ba aj sneženie. Z tohto dôvodu ho ešte neposielame na prácu.

Ing. Miloslav Filjač
riaditeľ TS, m.p., Banská Štiavnica

popadane stromy z pozemku mesta na ulicu

Uverejnené:9. februára 2023

Chcem sa opýtať kedy sa opília stromy padnuté na cestu na Úvoznéj ulice. Čo sa dalo som polámal ale treba to ísť opíliť.
Stromy sú padnuté z pozemku mesta.

Ján Mojžiš

Dobrý deň, na základe vášho oznámenia bola vykonaná obhliadka celej Úvoznej ulice. Ulica je t. č. prejazdná a oblámané dreviny nezasahujú a ani neznemožňujú prejazd. Samozrejme, že hneď ako to bude možné budú odstránené.

RNDr. Zuzana Šušková
poverená vedením RR a MV

Bezpecnost stromov pre verejnost a deti

Uverejnené:20. januára 2023

Dobry den, poprosim o info ako je urobeny vyrub nebezpecnych tzv ohrozujucich stromov na verejnom priestranstve.nieco vysvetlil aj prispevok dole nizsie.Chyba tam vsak datum kedy sa orezavanie ci vyrub ohrozujucich stromov zacne?Dnes bol padnuty na ceste pri policii dost velky strom.Len stastie zabranilo tomu ze to nepadlo na chodca/deti chodia do skoly stadial ci auto/Tak som sa chcela opytat ako je kontrola stromov zabezpecena v akej periodicite.Kedze ma teraz snezit skoro cely tyzden je mozne ze stromy budu padat...Tak nech sa zabrani zbytocnemu nestastiu.Tiez posledna otazka kto zodpoveda za kontrolu drevin v skolskych arealoch?Dakujem za info a skore vybavenie.

Hanuskova Jana

Dobrý deň pani Hanusková,

výrub nebezpečných resp. ohrozujúcich stromov sa realizuje podľa priority v súlade s vypracovanými posudkami a v súlade s rozpočtom. Konkrétny dátum nie je možné uviesť, ale vždy sa snažíme občanov informovať kedy, kde sa taký výrub uskutoční.

Čo sa týka zlomeného stromu pri Obvodnom oddelení PZ na Mládežníckej ulici, uvedená drevina sa nachádza na pozemku vo vlastníctve Slovenskej republiky v správe Ministerstva vnútra, to znamená, že vlastník alebo správca pozemku podľa zákona č. 543/2004 Z.z. o ochrane prírody a krajiny § 47 ods.2 je vlastník alebo nájomca pozemku , na ktorom sa drevina nachádza povinný sa o ňu starať a udržiavať.

Rovnako toto platí aj pre dreviny v školských areáloch.

V súčasnej situácii a poveternostných podmienkach, však nie je možné predpokladať, ktorá drevina bude takýmto spôsobom poškodená, pretože aj zdravú drevinu pod ťarchou mokrého snehu môže polámať resp. vyvrátiť celú, pretože podložie (zem) nie je dostatočne zamrznutá a je veľmi podmočená – neschopná absorpcie takého množstva vody.

V takýchto poveternostných podmienkach je samozrejmé, že robíme čo je v našich silách, aby sa predišlo akýmkoľvek zraneniam, či škodám na majetku. Všetkým občanom však odporúčame dbať na zvýšenú opatrnosť a pokiaľ je to možné, nezdržiavať sa na miestach, kde by mohlo dôjsť k takýmto udalostiam.

RNDr. Zuzana Šušková
MsÚ, RR a ŽP

Orezanie-výrub

Uverejnené:17. januára 2023

Dobrý deň. Ešte v minulom roku vás kontaktovali obyvatelia ulice Učiteľská 12 a žiadali o výrub stromu vedľa kotolne, nakoľko im zasahuje do balkónov a ničí ako fasádu paneláku tak aj samotných balkónov. Pýtam sa do kedy budú musieť ešte čakat a koľkokrát sa budú musieť dožadovať nápravy? Na úrade kontaktovali p. Šuškovú.

Radoslav Gregáň

Vážený pán Gregáň, všetkým, ktorí sa zaujímali o riešenie úprav resp. výrubu verejnej zelene na sídlisku Drieňová bolo oznámené, či už osobne alebo pri telefonickom rozhovore, že bola spracovávaná inventarizácia a arboristické hodnotenie zdravotného stavu stromov v tejto oblasti. Spracovaná inventarizácia bola predložená aj ako informatívna správa Mestskému zastupiteľstvu.
Na sídlisku Drieňová bolo zdokumentovaných a zhodnotených 678 ks drevín, z ktorých je potrebné 65 ks drevín odstrániť a 81 ks je potrebné akútne odborne ošetriť, pričom ide primárne o zdravotný a bezpečnostný rez a úpravu sekundárnej koruny. Povolenie na výrub drevín bolo vydané Obecným úradom vo Sv. Antone dňa 2.11.2022.
Čo sa týka konkrétne ulice Učiteľská 12 sú tam navrhnuté odborné redukčné úpravy sekundárnej koruny, žiaden výrub. Opiľovanie drevín je možné vykonávať celoročne (mimo obdobia hniezdenia). Vzhľadom k uvedenému vám môžem povedať, že práce budú vykonávané postupne podľa stupňa možného ohrozenia. Je potrebné si však uvedomiť, že verejná zeleň na sídlisku Drieňová je len zlomkom zelene, ktorú je potrebné riešiť nehovoriac o zeleni v cintorínoch. Tiež je nutné držať sa schváleného rozpočtu na údržbu verejnej zelene (časť opiľovanie a vypiľovanie drevín a samonáletov).
Kedykoľvek sa môžete zastaviť a poskytnem vám k nahliadnutiu spracovanú inventarizáciu, prípadne vám rada odpoviem na ďalšie otázky.

RNDr. Zuzana Šušková
MsÚ, RR a ŽP

Belianska ulica

Uverejnené:22. decembra 2022

Dobrý deň.
Chcel by som od Vás dostať odpoveď na pár otázok.
1. Prečo časť Jergyštôlňa a Belianska ulica, ktoré sú súčasťou Banskej Štiavnice, nemajú tabule, označujúce názov obce.
2. Kto má povinnosť zakresliť prechod pre chodcov na autobusovej zastávke Jergyštôlňa?
3. Na koho sa máme my, obyvatelia hlavne Belianskej ulice obrátiť, aby nám vybudovali popri ceste chodník? Vieme, že to je cesta I. tr., po ktorej chodí dosť nákladných áut. Táto cesta má niektoré úseky, kde sa chodec nemá kde vyhnúť a takisto má aj nestabilné kraje. Myslel som, že pri kladení nového asfaltu sa budú riešiť aj iné, súvisiace veci.
Ďakujem za odpoveď.

Blahút

Dobrý deň pán Blahút,

1. Dopravné značky označujúce začiatok obce a koniec obce sa umiestňujú na začiatok a koniec zastavaného územia obce. V zásade to znamená, že sa umiestňujú tam, kde začína/končí súvislá zástavba obce. O umiestňovaní dopravného značenie pri ceste I. triedy rozhoduje Okresný úrad Banská Bystrica, oddelenie pre dopravu a pozemné komunikácie. Kvôli existujúcej zástavbe na ulici Belianska bolo na tejto ulici v minulosti osadené dopravné značenie na zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na 50 km/hod.
2. Autobusová zastávka na Jergyštôlni sa nachádza na ceste I. triedy a prechod pre chodcov tam môže dať prípadne osadiť Slovenská správa ciest, ktorá cestu spravuje.
3. Na vybudovanie chodníka popri ceste I. triedy je v rámci prípravy potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu a následne obstarať podľa zákona o verejnom obstarávaní realizáciu chodníka. Na všetky tieto kroky je potrebné vyčleniť finančné prostriedky v rozpočte Mesta Banská Štiavnica. V súčasnosti nie sú vyčlenené finančné prostriedky v rozpočte mesta na prípravu súvisiacu s vybudovaním chodníka na uvedenej ulici.

Ing. Zuzana Kladivíková
vedúca odd. výstavby a ÚP a ŽP

Značenie náučného chodníka Glanzenberg

Uverejnené:11. novembra 2022

Po nedávnej návšteve Vášho nádherného rozprávkového mesta, by som chcel aspoň takouto formou upozorniť na mätúce a v určitých častiach nedostačujúce značenie náučného chodníka Glanzenberg. V prvom rade by bolo fajn, aby sa od úvodnej tabule dalo vyraziť po značke oboma smermi, nielen Hornou ružovou uličkou, ale aj k vodárenskej nádrži a chodník tak tvoril z tohoto miesta okruh. Ako ďalšia vec by bodlo odstrániť pravdepodobne staré smerové šípky na začiatku Vodárenskej ulice pri knihovej vitríne navigujúce hore po síce romantických schodoch, ale vďaka nedostatočnému značeniu v tejto asi staro vedúcej trase úplne zavádzajúce k neskoršiemu blúdeniu po vyblednutej značke. Až neskôr sme si dodatočne pozreli, že trasa od tohto klamného bodu pokračovala ulicou ďalej do hora. To sme sa už však premočený od blúdenia v mokrej vysokej tráve hľadajúci značku, zohrievali v teple pri čajíku v meste. Teraz sa už tomu smejeme, ale reálne na mieste sme si pekne zanadávali, až kým sa nám nepodarilo prejsť valom za celé ruinovisko, po ktorom sme sa museli vracať smerom nazad aby sme si ho konečne obzreli. Z výhľadov nebolo kvôli počasiu a hmle aj tak nič, čiže sa tam mienime niekedy v lete ešte vrátiť. Niežeby som sa bál, že by sme znovu poblúdili, ale snáď si všimnem že sa značenie a chýbajúce smerovky na dôležitých odbočkách doplnili tak, že budú v súlade len s jednou trasou, bez iných staro značených alternatív (ktoré ak zostanú, tak nech sú označené ako skratky) a tento príspevok mal zmysel. Ďakujem a držím palce. Ja som síce z krásnej Trnavy, ale to čo máte Vy, Vám musia závidieť v celej galaxii. Nikdy sa sem neprestem z radosťou vracať.

Ľuboš Matušák

Dobrý deň pán Matušák,

ďakujeme za Váš podnet. Keď hovoríte o alternatívnom značení, pravdepodobne myslíte malé červené plechové šipky. Tie osadili nám neznámi aktivisti pravdepodobne s cieľom doplniť pôvodné značenie trasy, ktoré však má inú vizuálnu formu.
Už toto samé môže byť mätúce, ale nechali sme šipky s tým, že predsa nebudeme mariť dobrovoľnícke aktivity. Neuvedomili sme si, že v mieste ktoré popisujete je značenie zavádzajúce a odkláňa návštevníkov na inú trasu.
Myslíme si, že postačí odstrániť tú jednu smerovku, ktorá vedie na schody. Označenie "skratka" by mohlo spôsobiť tiež iba zmätok.
Nesprávne značenie bude odstránené do konca mesiaca november 2022.

S pozdravom / With regards

Igor Kuhn
výkonný riaditeľ / managing director

Pokazene svetlá na priechodoch pre chodcov Drieňová p.Volf, Judr.

Uverejnené:13. októbra 2022

Dobrý deň pán Volf.Ďakujem za odpoveď. Zrejme došlo k nedorozumeniu. Jedná sa o priechod na tzv.30tke pri kvetinárstve na rohu ul.L.Svobodu.A o priechod od Tesca ku nemocnici. Obe svetelné signalizácie sú dlhodobo mimo prevádzky, na tie som už upozorňovala pred rokom skoro. O náterom viem. Jedná sa o zvýrazňujúci červený podklad pod priechodom od Tesca ku Drieňovej, ktorý nebol obnovený. Jeho zbytky sú stále viditeľné. Tiež týmto žiadam o zvýraznenie priechodu pre chodcov pred strednou školou Lesníckou v tzv.Botanike. Vôbec tam nie je tabuľa pozor deti, ani iné upozornenie či zvýraznenie na veľký pohyb detí na tomto úseku. Denne tam prechádzajúci desiatky žiakov zo základných aj stredných škôl. Nedávno tam skoro došlo k nehode priamo na priechode. Ďakujem za skoré napravenie. S pozdravom

Občianka mesta

Dobrý deň, svetelné výstrahy dám opätovne prekontrolovať firme, ktorá ich montovala- BELLIMPEX, s. r. o., cestná bezpečnosť zo Štúrova, lebo sú ešte v záruke. Priechody pre chodcov utápame do červenej farby, kde hrozí krajné nebezpečenstvo úrazu mot. vozidlom po dohode s Okresným dopravným inšpektorátom v ZH a tie, ktoré sú nadmerne využívané chodcami. Dopravné značky TS, m. p. BS osádzajú len na základe doručeného rozhodnutia z MsÚ Banská Štiavnica.
Priechod pre chodcov pred lesníckou školou bude opätovne namaľovaný, len čo nám to počasie umožní. Neviem, či viete na anonymné oznámenia úrady už nemusia reagovať v zmysle platnej legislatívy.

S úctou

JUDr. Gejza Volf, vedúci strediska č. 2
Technické služby, m.p., Banská Štiavnica

Upchatý kanál na Ul. Obrancov mieru

Uverejnené:16. septembra 2022

Dobrý deň,
ohľadom tohto problému neinformujem prvý krát. Viem, že upchatých kanálov je v meste veľa. Zovšadiaľ však voda časom odtečie. Tu však voda stojí aj v najväčšej suchote a nie práve čistá. Mám to rovno pod oknami. Veľké šťastie, že málo pršalo. Ak je väčší dážď voda sa mi valí rovno do dvora, narúša dlažbu a po opadnutí mám plný dvor bahna. Bola by som rada, keby sa našli v rozpočte peniaze a problém by sa konečne vyriešil. Kedysi bola pod mrežou sieťka a tak posypový materiál neskončil všetok v kanáli.
Teším sa na odpoveď.

Helena Jasová Obrancov mieru 16

Dobrý deň,
vyčistenie upchatého kanála na ulici Obrancov mieru č.16 zabezpečia Technické služby, m. p., Banská Štiavnica 16.9. 2022.

Ing. Ján Hlinka
MsÚ, odd. PaSM

Priechody pre chodcov Drieňová – oprava

Uverejnené:14. septembra 2022

Dobrý deň, chcela by som opäť upozorniť na stále nefungujúce svetelné zvýraznenie priechodu pre chodcov na ul.L.Svobody. Už sme to riešili takto pred rokom v novembri. Kvôli pandémii sa to posúvalo, ale predsa len skoro rok prešiel a stále to nie je opravené.... Tiež by som chcela pripomenúť, že v rámci maľovania priechodov sa zabudlo na priechod od nemocnice. Vedie k parkovisku pri Tescu, a bol pôvodne zvýraznený na červenom podklade s bielou zebrou. Teraz je tam už len zbytok pôvodného červeného zvýraznenia...Ďakujem za skorú nápravu. S pozdravom

Obcianka mesta

Vážená občianka mesta, oznamujem Vám, že cestný informačný systém na prechodoch pre chodcov na ul. L. Svobodu pred Základnou školou, bol v mesiaci apríl tohto roku opravený firmou Bellimpex s. r. o. zo Štúrova. Pred opravou bol osadený nový stĺp vedľa prístupovej cesty k ZŠ, ktorý sme zabezpečili betónovým kvetináčom, aby v budúcnosti nedochádzalo k jeho poškodzovaniu zo strany vodičov s cúvajúcimi vozidlami. Od tejto doby je svetelný informačný systém na uvedenom prechode pre chodcov plne funkčný. Všetky priechody pre chodcov na sídlisku Drieňová boli v mesiaci máj tohto roku obnovené prerušovanou novou farbou zn. "Zebrakryl". (JUDr. Volf Gejza)

JUDr. Gejza Volf
TS, m.p., vedúci strediska č.2

Detské Pieskoviská

Uverejnené:17. augusta 2022

Dobrý deň, bolo by prosím možné na detských ihriskách prekrytie pieskovísk plachtami na noc, nakoľko sa stáva, že sa tam nájdu výkali od mačiek a kún?

Radoslav Gregáň

Dobrý deň,

Ďakujeme za podnet. Vami navrhované riešenie je logické, avšak nie je možné ho aplikovať pre všetky pieskoviská, ktoré sú na našich detských ihriskách, a to najmä vzhľadom na pomerne veľkú plochu pieskovísk. V minulosti sme sa snažili túto situáciu riešiť zakúpením plašiča na hlodavce a mačky, avšak tento nám návštevníci ihriska poškodili.

Na základe Vášho podnetu sa znovu pokúsime o zakúpenie a inštaláciu takéhoto zariadenia na ihrisku na Drieňovej a podľa toho, ako sa osvedčí budeme postupovať ďalej – či už na Drieňovej alebo aj na ostatných ihriskách. Ďakujeme za Váš záujem o skvalitňovanie detských ihrísk.


Ing. Rastislav Marko

Podujatie nám chýba

Uverejnené:17. augusta 2022

Dobrý deň,
plánuje sa ešte v budúcich rokoch pokračovať s podujatím Štiavnický živý šach? Podujatie bolo unikátom, chýba nám. Ďakujem za informáciu.

Júlia

Dobrý deň, podujatie v budúcom roku plánujeme zrealizovať v termíne 8.7. 2023. Samozrejme, realizácia finančne pomerne náročného podujatia bude závisieť aj od ekonomickej situácie miest a obcí a následných možností rozpočtu Mesta Banská Štiavnica.

Ing. Rastislav Marko

Pridavanie fotiek do ciernej skrinky

Uverejnené:17. augusta 2022

Dobry den, preco sa do podnetov nedaju pridat fotky, ani ich ludia nemozu potom komentovat?Je to zase posielanie niekam do Ciernej skrinky neurcito bez emailu, ak sa rozhodnete neodpovedat,clovek sa nema kde informovat.Pri prezentacii novej webstranky administrator praveze informovat ze tato cierna skrinka bude uplne ina aj fotky ze sa budu dat.zatial je to to iste len v bledomodrom :) Dakujem vopred za odpoved

Obcan Bocan

Dobrý deň,

Podnet napísaný do Podnety pre samosprávu neslúži ako príspevok pre diskusiu na sociálnych sieťach. Ak by ste sa chceli informovať na Váš podnet, podajte ho neanonymne s uvedenými vašimi osobnými údajmi, na ktorých Vás môžu pracovníci mestského úradu kontaktovať. Môžete ho podať aj cez mobilnú aplikáciu „Správy o meste“, kde môžete pripájať fotografie a GPS súradnice.

Jozef Siska

Beliansky tajch

Uverejnené:2. augusta 2022

Dobrý deň,

rád by som sa spýtal, ako mieni mesto Banská Štiavnica riešiť parkovanie pri Belianskom tajchu. Parkovanie v priestoroch súkromnej firmy STK(!) je vyhovujúcim, kompromisným riešením, ale poskytuje služby len do 18:00. Kde má zaparkovať návštevník, ktorý sa chce v tajchu okúpať neskôr? Okrem toho, "opáskovanie" komunikácie v okolí STK je v rozpore s vyhláškou, resp. ktoré VZN mesta tento krok majiteľa upravuje? Ďakujem za odpovede, verím, že môj podnet zoberiete ako prínosný, regulácia parkovania je nutná, ale tento prístup skôr navodzuje dojem netransparentnosti.
Pekný deň

P

Branislav

Dobrý deň,

ďakujeme za podnet, vzhľadom na problematické riešenie dopravnej situácie súvisiacej s parkovaním v blízkosti Belianskeho tajchu, bola poskytnutá zo strany STK možnosť využiť priestory STK na parkovanie návštevníkov Belianskeho tajchu keďže parkovanie na ceste I. triedy je z hľadiska bezpečnosti dopravy neprípustné, no táto možnosť spoplatneného parkovania nepatrí do správy mesta Banská Štiavnica. V prípade že STK je uzavretá a nedá sa využiť k parkovaniu, odporúčame využiť niektoré z ostatných plôch vyhradených na parkovanie, napr. dočasná odstavná plocha na Hájiku.


Ing. Marián Zimmermann
zástupca primátorky mesta

zákaz vjazdu

Uverejnené:25. júla 2022

Dobrý deň. Ako je možné, že keď je na Belianskom jazere značka Zákaz vjazdu a návštevníci väčšinou z Bratislavy, Bystrice, Zvolena to vôbec nerešpektujú , MsPo to vôbec nerieši!!!! Prečo MsPo nechodí pravidelne na obhliadku, každý deň, nedáva pokuty, papuče? Raz tam boli a dali pár papúč ale na druhý deň tam zas bolo všetko zapratné autami!! Pánom policajtom to nevadí? Či Bratislava, Zvolen a Bystrica si môžu u nás v meste všetko dovoliť? Asi áno! Pýtam sa náčelníka MsPo čo s tým mieni urobiť aby sa to neopakovalo, že sa porušujú predpisy.!! Raz predsa, keď je tam značka Zákaz vjazdu tak tam nemá stáť žiadne vozidlo! Alebo sa mýlim?? V BS to neplatí?? Ďakujem za skorú odpoveď.

nespokojný obyvateľ mesta

Vážený obyvateľ,
ako viete, že mestská polícia nerieši priestupky, ktorých sa dopúšťajú vodiči pri Belianskom jazere, kde je vjazd motorových vozidiel zakázaný DZ B3 /zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel/?
Hliadka počas výkonu služby musí riešiť aj veľa iných oznámení, kde okrem Belianskeho jazera, ďalších vodných nádrží a jazier, tiež rieši problém s parkovaním napr. Počúvadlianske jazero, Klinger, Banky a pod. Hliadka nemôže byť všade, ale nevidím problém, aby ste nemohol zavolať na bezplatnú linku 159 a upozorniť, že v zákaze parkujú vozidlá. Nielen mestská polícia, ale aj štátna polícia dohliada nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky a nad porušovaním zákona. Môžete im tiež zavolať na bezplatnú linku 158. My nerozlišujeme pri prejednávaní priestupku, či je vozidlo s evidenčným číslom BS alebo iného okresu.


PhDr. Peter Šemoda
náčelník MsPo

Poľnohospodárske stroje jazdia cez sídlisko

Uverejnené:20. júna 2022

Dobrý deň,

Rada by som sa opýtala , prečo všetky poľnohospodárske stroje jazdia cez sídlisko Drieňová. Pokiaľ viem mali by chodiť Kolpašskou ulicou keďže všetky nákladné autá okrem zásobovacích jazdia dookola. Alebo za to, že je to družstvo tak majú istú výnimku a môžu si skrátiť cestu a počas obdobia žatvy to máme tolerovať ?
Robia hluk, žiadne z nich nedodržiava 30km/hod, a zbytočne ohrozujú obyvateľov sídliska.
Ďakujem

Dobrý deň,
na základe Vášho podnetu MsPo preverila prejazd traktorov cez sídlisko Drieňová. Preverením bolo zistené, že súčasný stav v zmysle platného Zákona NR SR č. 8/2009 Z. z. Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov nezakazuje prejazdu traktorov cez sídlisko Drieňová, ale z hľadiska bezpečnosti požiadame o vyjadrenie dopravného inžiniera OR PZ Žiar nad Hronom, aby sa nám vyjadril k prípadnému osadeniu dopravného značenia B9 vyhl. Č. 30/2020 Z.z. zákaz vjazdu traktorom.

PhDr. Peter Šemoda
náčelník MsPo

Kosenie

Uverejnené:20. júna 2022

Zdravim, v nadvaznosti na predchadzajuci prispevok o koseni skratiek do mesta. Rovnano uz niekolko rokov nie su kosene skratky do mesta z casti Horna a Dolna Resla , ktore patria mestu a su sucastou historickeho dedicstva... niektore si uz aj vlastnici susednych pozemkov ohradili / uzavreli aj naprieko tomu, ze patria mestu

Podpis

Ďakujeme za podnet.
Ulička skratka Horná a Dolná Resla bude okosená do 28.6.2022

Mgr. Nadežda Babiaková
primátorka mesta

Kosenie

Uverejnené:13. júna 2022

Dobrý deň, rád by som sa informoval, kto má na starosti kosenie,,skratiek,, z Vodárenskej ulice do centra mesta. Konkrétne mám na mysli skratku-chodník ktorý vedie popri p.Nikolajovi. Myslím,že je to starosť mesta,ak sa mýlim tak sa ospravedlňujem ale chodník nebol pokoseny uz dosť dlho.Cez polmetrovu žihlavu čo tam rastie sa dosť zle chodí...
S pozdravom.

Dobrý deň, chodník z Vodárenskej ulice do centra mesta bol pokosený TS v 24. týždni 2022.

Ing. Ján Hlinka
Verejné služby MsÚ B. Štiavnica

Prerastene stromy.

Uverejnené:4. júna 2022

Dobry den. Chcel by som sa opytat,ci a ako sa da riesit ,ze s ulice Vodarenska,vdaka niektorym obyvatelom ulice,vlatne je to ulica pod Vodarenskou,skrz niekolko metrove obrovske stromy,teda celyl es v zahrade,nie je vidno na druhu stranuBanskej Štiavniece. Myslim tym stary zamok ,liceum a vsetko naokolo. Nie sme zvedavy na ozrutne javory a smreky. Tych je predsa v horach dost. Bolo by dobre aspon na takychto,turisticky navstevovanych miestach,korigovat vysku stromov.rnZa odstranenie tohto problemu vopred dakujem.

Dobrý deň,
výška drevín a prekrývanie výhľadov na dominanty mesta nie je dôvod na odstránenie resp. opílenie drevín. V súčasnosti pri každom vydanom súhlase na výrub drevín a nariadení náhradnej výsadby sa odporúča udržiavať vysadené dreviny maximálne do výšky 3 m.


RNDr. Zuzana Šušková
odd. RR a MV

Odpady

Uverejnené:27. mája 2022

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, prečo nie je možné uznať čestné vyhlásenie, ako podklad pre zníženie paušálneho poplatku za odpady, keď v prípade klamstva je možné ho sankcionovať.

Dobrý deň.

Podľa § 77 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, poplatok za odpady platí poplatník, ktorým je fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je v katastri nehnuteľností vedený ako vodná plocha. Taktiež platí, že obec poplatok zníži alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník preukáže obci splnenie podmienok na zníženie alebo odpustenie poplatku a predloží podklady, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením, že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo nezdržiaval na území obce.
Mesto Banská Štiavnica určilo vo svojom všeobecne záväznom nariadení konkrétne podklady, ktorými sú hodnoverné doklady, z ktorých jednoznačne vyplýva počet dní pobytu poplatníka mimo miesta jeho trvalého pobytu. Čestné prehlásenie medzi požadovanými dokladmi nie je.

Ing. Kamila Lievajová
vedúca ekonomického oddeleniaDeň oslobodenia

Uverejnené:10. mája 2022

Dobrý deň. Chcem sa opýtať či sa niekde v meste kládli vence ku dňu oslobodenia. Večer 8.5. sme sa boli prejsť pri pomníku padlých nad poštou a nič tam nebolo. Kládli sa vence na inom mieste ? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,
položenie kytíc ku dňu oslobodenia sa v našom meste uskutočnilo 9.5.2022 o 14.00 hodine pri Pomníku padlých hrdinov.

Mgr. Nadežda Babiaková
primátorka mesta