A A A

Tajchy na Drieňovej

DomovČlánkyPozvánkyTajchy na Drieňovej
Autor:Rastislav Marko Kategórie: Pozvánky Uverejnené:16. augusta 2023

Galéria na Stojiskách vznikla ako experimentálny projekt počas Mesta kultúry 2019. Jej cieľom bolo priblížiť umenie obyvateľom sídliska Drieňová, nevtieravo, počas každodenných činností, akými sú vysýpanie smetí, prechádzky, cesta na nákup či detské ihrisko. Diela sú spravidla umiestňované na desiatich stojiskách a sú charakteristické veľkým formátom.

Štvrtá  nainštalovaná výstava veľkoformátových fotografií je tematicky zameraná na sériu historických pohľadov na tajchy Banskej Štiavnice. Súčasťou výstavy sú popisky, ktoré približujú niektoré zaujímavosti z výstavby, histórie aj súčasnosti týchto unikátnych vodných diel. Aktivita vznikla z príležitosti 30. výročia zapísania Mesta Banská Štiavnica do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, ktoré aj takýmto spôsobom pripomína miestnym.

Výstavu pripravilo a nainštalovalo Mesto Banská Štiavnica. Pomocnú ruku mu podali majiteľ zbierky historických záberov na pohľadniciach Jozef Čabák, korektúry textov zaobstaral Michal Červeň z OZ Štiavnický tajch. Dôležitú predtlačovú prípravu zrealizoval Norbert Píš a samotné panely vytlačila štiavnická firma COMEX.

Veríme, že výstava opäť raz ponúkne priestor na pozastavenie sa v rýchlo ubiehajúcom čase, možno prekvapí a možno poteší. Dúfame, že tento počin nielen pripomenie výročie a mimoriadny význam našich technických pamiatok v svetovom kontexte, ale aj „nakopne“ niektorých Štiavničanov k zapojeniu sa do aktivít, ktoré realizuje spomenuté občianskej združenie a ktorých cieľom je podpora obnovy jarkov a zvyšovanie povedomia o téme tohto historického dedičstva nášho regiónu.

 

Foto: VIO TV