Tajchy na Drieňovej


Galéria na Stojiskách vznikla ako experimentálny projekt počas Mesta kultúry 2019. Jej cieľom bolo priblížiť umenie obyvateľom sídliska Drieňová, nevtieravo, počas každodenných činností, akými sú vysýpanie smetí, prechádzky, cesta na nákup či detské ihrisko. Diela sú spravidla umiestňované na desiatich stojiskách a sú charakteristické veľkým formátom.

Štvrtá  nainštalovaná výstava veľkoformátových fotografií je tematicky zameraná na sériu historických pohľadov na tajchy Banskej Štiavnice. Súčasťou výstavy sú popisky, ktoré približujú niektoré zaujímavosti z výstavby, histórie aj súčasnosti týchto unikátnych vodných diel. Aktivita vznikla z príležitosti 30. výročia zapísania Mesta Banská Štiavnica do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, ktoré aj takýmto spôsobom pripomína miestnym.

Výstavu pripravilo a nainštalovalo Mesto Banská Štiavnica. Pomocnú ruku mu podali majiteľ zbierky historických záberov na pohľadniciach Jozef Čabák, korektúry textov zaobstaral Michal Červeň z OZ Štiavnický tajch. Dôležitú predtlačovú prípravu zrealizoval Norbert Píš a samotné panely vytlačila štiavnická firma COMEX.

Veríme, že výstava opäť raz ponúkne priestor na pozastavenie sa v rýchlo ubiehajúcom čase, možno prekvapí a možno poteší. Dúfame, že tento počin nielen pripomenie výročie a mimoriadny význam našich technických pamiatok v svetovom kontexte, ale aj „nakopne“ niektorých Štiavničanov k zapojeniu sa do aktivít, ktoré realizuje spomenuté občianskej združenie a ktorých cieľom je podpora obnovy jarkov a zvyšovanie povedomia o téme tohto historického dedičstva nášho regiónu.

 

Foto: VIO TV

Podobné články

27. februára 2024
Miesto na umiestňovanie volebných plagátov

Dňa 23. 3. 2024 sa uskutočnia Voľby prezidenta Slovenskej republiky. Pre účely volebnej kampane sú z...

23. februára 2024
Harmonogram orientačného jarného upratovania a čistenia mesta po zimnej údržbe 2023/2024

Čistenie mesta po zimnej údržbe 2023/2024 bude prebiehať postupne v závislosti od poveternostných po...

22. februára 2024
Výberové konanie

Mesto Banská Štiavnica vyhlasuje výberové konanie v zmysle zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v...

17. februára 2024
Spoznaj stredné školy v Banskej Štiavnici

Pozývame žiakov 8. a 9. ročníkov ZŠ a ich zákonných zástupcov 5.3.2024 o 16:30 do ZŠ Jozefa Kollára na stretnutie o ponuke stredných škôl.