Aj takto prezentujeme a upevňujeme vzťah ku kultúrnym pamiatkam


Ďalšia nádherná NOVINKA u nás.
VEŽA HORNÉHO KOSTOLA na KALVÁRII je vďaka novým bezpečnostným prvkom OD DNES prístupná už aj verejnosti. Súčasťou je aj lapidárium vzácnych artefaktov.
Kostolná veža na hornom kostole banskoštiavnickej Kalvárie patrí medzi najvyššie body regiónu, ponad koruny stromov poskytuje unikátny výhľad na dookola sa rozprestierajúcu kalderu (kotol) Supervulkánu Štiavnica, pri dobrej viditeľnosti vidieť panorámu Kremnických vrchov a Nízkych Tatier. Výnimočne je vidieť aj GERLACHOVSKÝ ŠTÍT.
Projekt sprístupnenia veže predložil Kalvársky fond Oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Banská Štiavnica, ktorá ho zafinancovala. V rámci posilnenia bezpečnosti návštevníkov boli doplnené:

  • zábradlia
  • opravené schodiská
  • do okenných otvorov nainštalované mreže
  • okenice upravené na bezproblémové otváranie a zatváranie
  • vo veži doplnené osvetlenie
  • nasvietený pôvodný barokový krov
  • rozšírený kamerový systém, ktorý chráni objekt pred vandalizmom
  • veža dostala informačný a navigačný systém, aby návštevníci vedeli pravidlá bezpečného pohybu po objekte

V prízemí veže je navyše zriadené LAPIDÁRIUM (zbierka kamenných artefaktov) s torzami kamenných článkov, ktoré sa počas rekonštrukcie nepoužili na pôvodných miestach.

Dedičstvo UNESCO.
Primátorka mesta Banská Štiavnica a predsedníčka predstavenstva OOCR, Nadežda Babiaková vyhlásila: “Keďže si v tomto roku pripomíname 30. výročie zápisu Banskej Štiavnice do Zoznamu svetového dedičstve UNESCO, teší ma, že sa jedna z významných pamiatok mesta stáva práve v tomto roku aj touto formou ešte atraktívnejšia. Verím, že aj táto novinka priláka do nášho mesta viac návštevníkov, ktorí sa budú zaujímať o hlbšiu podstatu toho, prečo je Banská Štiavnica výnimočná – o jej kultúrne, duchovné a stavebno – technické dedičstvo.“

V obrázkoch prikladáme aj krásnu kresbu Kalvárie od Leonky Čunderlíkovej, ktorý nakreslila práve pri príležitosti otvorenia veže horného kostola. Ďakujeme 🙂

Vežu horného kostola môžete navštíviť v otváracích hodinách Infocentra-Kalvária (Pod Kalváriou 2, Banská Štiavnica), kde sa dajú vyzdvihnúť kľúče za symbolický poplatok 2 eurá, ktoré poputujú na ďalšiu obnovu Kalvárie. Od Infocentra je veža horného kostola približne 15 minút vychádzkovým tempom.

Podobné články

19. apríla 2024
Listový festival – uzávierka súťaže

OZNAM Z MESTSKEJ KNIŽNICE Oznamujeme záujemcom literárno-výtvarnej súťaže Listový festival, ktorá sa...

19. apríla 2024
PODKROVIE PLNÉ POÉZIE v MsK- klube Rubigall

Srdečne pozývame milovníkov umenia na 1. z pripravovaných literárnych stretnutí so spoločným názvom...

18. apríla 2024
O pohár primátorky Banskej Štiavnice

Rybárske preteky dospelých „O pohár primátorky Banskej Štiavnice“ , ktoré sa budú konať v sobotu 11. mája 2024 na Počúvadlianskom jazere.

17. apríla 2024
Zápis a deň otvorených dverí MŠ Bratská

.